Bota/Rajoni

Një tjetër gazetar vritet në Meksikë, pesë të vdekur në vetëm një vit

Një tjetër gazetar vritet në Meksikë, pesë të vdekur në vetëm një vit
10:56 | 16 Shtator 2020

Një tjetër gazetar u gjet i vdekur në Meksikë këtë javë, i pesti këtë vit në historinë e zymtë të sulmeve të vendit kundër shtypit.

Gazetari veteran, Julio Valdivia u gjet të mërkurën pasdite në Veracruz të Meksikës, me kokë të prerë pranë shinave të hekurudhës. Motori i tij blu u gjet vetëm disa metra larg trupit të tij, sipas Diario El Mundo të Kordobës, gazeta ku ai punonte.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ), Valdivia mbuloi krimin dhe sigurinë në Kordoba dhe karriera e tij zgjati dy dekada.

“Valdivia është siç e njihnin të gjithë, gjithmonë duke iu përgjigjur me një buzëqeshje dhe duke përdorur frazën e tij unike që e karakterizonte atë: ’Le të shkojmë, është urgjente”, thanë ata.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera