×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një tjetër gazetar vritet në Meksikë, pesë të vdekur në vetëm një vit

  FrontOnline
  16 Shtator 2020

  Një tjetër gazetar u gjet i vdekur në Meksikë këtë javë, i pesti këtë vit në historinë e zymtë të sulmeve të vendit kundër shtypit.

  Gazetari veteran, Julio Valdivia u gjet të mërkurën pasdite në Veracruz të Meksikës, me kokë të prerë pranë shinave të hekurudhës. Motori i tij blu u gjet vetëm disa metra larg trupit të tij, sipas Diario El Mundo të Kordobës, gazeta ku ai punonte.

  Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ), Valdivia mbuloi krimin dhe sigurinë në Kordoba dhe karriera e tij zgjati dy dekada.

  “Valdivia është siç e njihnin të gjithë, gjithmonë duke iu përgjigjur me një buzëqeshje dhe duke përdorur frazën e tij unike që e karakterizonte atë: ’Le të shkojmë, është urgjente”, thanë ata.

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë të martën një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën prej 150 milionë dollarësh. Lajmi u...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Sindikatat do t’i dorëzojnë kërkesat e tyre qeverisë së re si rritje e pagave në sektorin privat dhe publik, si dhe pagë...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi ​​urdhër-arrest të martën për ish-ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefin e saj ushtarak të shtabit Valery...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia në Prishtinë ka njoftuar se kanë sekuestruar një revole të tipit TT dhe nëntë fishekë te një shofer që e kishin...
  Sport25 Qershor 2024
  Trajnerëve të Zvicrës iu vodhën kompjuterët në Dusseldorf gjatë EURO 2024, megjithatë nuk është komprometuar asnjë e dhënë sensitive apo informacion në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka marrë pjesë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës në sesionin veror. Ai...
  Lajme25 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se beson që takimi i nesërm me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq në Bruksel do të jetë...
  Lajme25 Qershor 2024
  Presidentja e Maqedonisë së Veriut Gordana Siljanovska -Davkova priti sot në një takim ambasadorin e Kosovës në Shkup, Florian Qehaja. Në takim,...
  Vip25 Qershor 2024
  Bëhuni gati për një performancë nga Will Smith këtë fundjavë! Të hënën u njoftua se aktori 55-vjeçar fitues i Oskarit do të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.