×
Etiketë: mbrojtjen
Lajme28 Shtator 2020
Propozimi për ndryshim dhe plotësim të ligjit 05/L-132 për automjete e cila parasheh lehtësira shtesë në import të automobilave të përdorur ka shkaktuar reagime të ndryshme nga institucionet dhe shoqëria civile në Kosovë. Lidhur me...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Gjermania dhe Franca do të përshpejtojnë zhvillimin e një avioni të ri ushtarak europian, si edhe të një droni zbulimi, përmes projektit “Future Combat Air System” (FCAS), sipas ministreve të Mbrojtjes të të dy vendeve....
Bota/Rajoni16 Shtator 2020
Një tjetër gazetar u gjet i vdekur në Meksikë këtë javë, i pesti këtë vit në historinë e zymtë të sulmeve të vendit kundër shtypit. Gazetari veteran, Julio Valdivia u gjet të mërkurën pasdite në...
Lajme10 Shtator 2020
Anëtarja e kryesisë së Vetëvendosjes përmes një postimi në facebook foli për rregullat për fillimin e vitit të ri shkollor.Haxhiu foli pikërisht për rregullën që prindërit duhet t’u sigurojnë maskën fëmijëve të tyre. Ajo tha...
Lajme13 Gusht 2020
Ka nisur seanca plenare, ndërkohë që pritej shqyrtimi në lexim të parë të Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kjo pikë e rendit të ditës është tejkaluar meqë nuk ka pasur...
Lajme10 Gusht 2020
Njohësi i çështjeve të sigurisë, Fadil Kajtazi, ka thënë se Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ka nevojë që të mbrohet me ligj të veçantë sepse vlera e saj është e mbrojtur mjaftë mirë. Në emisionin...
Lajme07 Gusht 2020
Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Valentina Bunjaku-Rexhepi tha se disa nene të projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së, lënë hapësirë për keqinterpretim. Sipas saj, këto mund të konsiderohen ndërhyrje në lirinë...
Lajme07 Gusht 2020
Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi thotë se Ligji për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së është e sponsorizuar nga Partia Demokratike e Kosovës, duke theksuar se UÇK-ja nuk ka nevojë...
Lajme07 Gusht 2020
Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Gazmend Bytyqi thotë se ligji për mbrojtjen e vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk paraqet kërcënim për asnjë qytetarë të Kosovës. Sipas tij, shqetësimet e miqve ndërkombëtarë janë...
Lajme07 Gusht 2020
Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani në seancën e sotme të Kuvendit duke prezantuar projektligjin për parandalimin dhe luftimin e pandemisë Covid -19, ka kërkuar nga deputetët që ta votojnë këtë projektligj dhe të...
Lajme03 Gusht 2020
Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë – Departamenti Special, kundër të pandehurit A.P. shtetas i Republikë së Kosovës. Aktakuza është ngritur për shkak që ekziston dyshimi i...
Lajme30 Korrik 2020
Me iniciim të këshilltarëve të PDK-së, Kuvendi Komunal i Ferizajt dhe i Vitisë kanë miratuar një deklaratë në mbështetje të luftës së pastër të UÇK-së dhe kundër aktakuzave të padrejta të Gjykatës Speciale kundër pjesëtarëve...
Lajme27 Korrik 2020
Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, po vlerësojnë se Projektligji për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së, duhet të trajtohet pa dallime politike. Derisa u zotuan se nuk do të mungojë kontributi i...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.