×
 • Lajme
 • Lajme

  Fadil Kajtazi: Ligji për mbrojtjen e UÇK-së e zhvesh atë nga misioni i saj – liria

  FrontOnline
  10 Gusht 2020

  Njohësi i çështjeve të sigurisë, Fadil Kajtazi, ka thënë se Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ka nevojë që të mbrohet me ligj të veçantë sepse vlera e saj është e mbrojtur mjaftë mirë.

  Në emisionin Info Magazine në Klan Kosova, ai ka thënë se mision i UÇK-së ka qenë liria, demokracia dhe pavarësia dhe se ligji për mbrojtjen e saj do të zhvishte nga ky mision.

  “Unë nuk e kam lexuar ligjin, por një gjë jam i bindur thellë: Ushtria Çlirimtare e Kosovës objektiv të saj e ka pasur lirinë, demokracinë dhe pavarësinë”.

  “UÇK nuk ka pasur platformë për zhdukjen apo shfarosjen e një populli tjetër. Aty ka pasur individë që kanë qenë të infiltruar për me ia dhënë një fytyrë tjetër UÇK-së në raport me atë se për çfarë e ka pasur misionin”.

  “Unë mendoj që nëse aprovohet ky ligj, ia heq UÇK-së atë misionin dy: lirinë dhe demokracinë – e zhvesh nga kjo”.

  “Mendoj se vlera e UÇK-së është e mbrojtur mjaft mirë – nuk ka nevojë ligj që të mbrohet UÇK-ja. Nëse ka nevojë UÇK të mbrohet me ligj, zhvishet nga ajo që e ka pasur për mision”.

  “Devolli Corporation” shpallet Punëdhënësi, Eksportuesi dhe Tatimpaguesi i vitit 2023, e vetmja korporatë që rrëmben tri çmimet e OEK
  Nga Rubrika
  Lajme23 Qershor 2024
  Arben Taravari është emëruar ministër i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut. Kështu ka njoftuar ai përmes një postimi në Facebook. Ai ka...
  Lajme23 Qershor 2024
  Sipas Prishtina Weather, 57mm të reshura u regjistruan në Prishtinë deri në orën 22:00. Në njoftim thuhet se të reshurat e gjithë...
  Lajme23 Qershor 2024
  Pesë udhëtarë janë evakuuar, pasi autobusi me të cilin udhëtonin e kishte të pamundur të qarkullonte shkaku i reshjeve të mëdha të...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.