×
 • Lajme
 • Lajme

  Bytyqi: Shqetësimet e ndërkombëtarëve për ligjin për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së janë të panevojshme

  FrontOnline
  07 Gusht 2020

  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Gazmend Bytyqi thotë se ligji për mbrojtjen e vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk paraqet kërcënim për asnjë qytetarë të Kosovës. Sipas tij, shqetësimet e miqve ndërkombëtarë janë të panevojshme.

  Ai gjatë prezantimit të projektligjit për mbrojtjen e vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në seancën e Kuvendit të Kosovës, tha se është e rëndësishme që të vlerësohet e kaluara e Kosovës.

  Bytyçi shtoi se duhet të tregohet bindshëm që nuk jemi popull “mjeran”.

  Bytyqi: Nuk është ligji më i mirë por qëllimi është i mirë

  “Jemi të vetëdijshëm që nuk është ligji më i mirë, por qëllimi është më shumë se i mirë. Qëllimi kryesor i këtij ligji është mbrojtja e vlerave të luftës së UÇK-së. Është përcaktim i popullit çka është vlerë dhe cila është Ushtria Çlirimtare e Kosovës, me strukturën nga shtabi i përgjithshëm deri tek zonat operative. Pjesë e dokumentimit të kësaj më lartë është arkivi i UÇK-së. Ndërsa vlerë e mbrojtjes dhe që duhet ta promovojmë është kompleksi “Adem Jashari”, në Prekaz dhe komplekse të tjera. Me rëndësi është mbrojtja institucionale, një kërkesë e kamotshme dhe një nevojë emergjente që gjithashtu është nen i veçantë në këtë ligj”, ka thënë ai.

  Muzeu i Luftës tha se duhet të jetë një institucion që do të shpërfaq të gjitha vuajtjet e shqiptarëve. Bytyqi tha se ka shumë të burgosur politikë, deputetë që kanë humbur shumë familjarë, e për këtë sipas tij, është koha që të vlerësohen vlerat e luftës.

  Bytyqi: Ky ligj nuk paraqet kërcënim për asnjë qytetar të Kosovës

  “Ky ligj nuk paraqet kërcënim për asnjë qytetar të Kosovës. Shqetësimet e miqve tanë ndërkombëtarë janë të panevojshme, ngase do të jemi të hapur që të punojmë bashkarisht për leximin e dytë, sidomos me miqtë amerikanë që këtë ligj ta begatojmë me normat më të larta demokratike”, ka shtuar ai.

  Sipas ligjit, “Çdo zyrtar publik dhe qytetar i Republikës së Kosovës detyrohet t’i respektojë dhe mbrojë vlerat e luftës të përcaktuara me këtë ligj në çdo kohë dhe çdo rrethanë brenda dhe jashtë vendit”. Gjithashtu, “me rastin e ndaljes dhe arrestimit të veteranit të UÇK-së, sipas fletë-arresteve ndërkombëtare të lëshuar nga Serbia, me motive politike, Qeveria e Republikës së Kosovës ndërmerr veprimet e nevojshme për mbrojtjen e veteranit”.

  Në rast se projektligji aktual për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së miratohet në Kuvendin e Kosovë, si ligj do të ketë implikimet buxhetore prej 2 milionë e 250 mijë eurosh, pa i llogaritur edhe investimet.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Në Gjykatën Themelore të Prizrenit kanë arritur, nën përcjelljen e rreptë të policisë, katër të arrestuarit që dyshohen për pjesëmarrje në grabitjen...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Gjykata Komerciale e ka pezulluar edhe në rivendosje ndërtimin e Rrugës A. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar zëdhënësja e Gjykatës...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Vizitën e tij në Komunën e Gjilanit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, e vazhdoi duke i përcjellë nga afër punimet...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blerando ka shfaqur disa herë që është një djalë punëtor dhe nuk është dembel kur duhet...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Blerando ka pyetur Edonën se a mundet të përballet me banorët e Big Brother VIP Kosova. Ndër ta ai i përmendi...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blerando dhe Ganiu mbrëmë kanë debatuar me njëri-tjetrin. Blerando e pyeti se a mendon ai që...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Shqipja ka argumentuar me banorët e tjerë se “thënia ‘në kuadër të lojës’, nuk është asgjë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Lindita i ka treguar Albës për një situatë të ‘sikletshme’ që i kishte ndodhur me Lumbardhin....
  Vip01 Dhjetor 2023
  Adri dhe Edona janë kapur me Azemin, pas kurthit që ai dhe Blerando ia thurën banorëve. Si Adri po ashtu edhe Edona,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.