×
Etiketë: meksikë
Bota/Rajoni27 Shtator 2020
Njëmbëdhjetë persona kanë vdekur pas një sulmi në një bar në Meksikë të dielën, kanë njoftuar autoritetet meksikane, raporton agjencia Reuters. Meksika është duke luftuar për të ulur numrin e vrasjeve në vend dhe i...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Sipas statistikave zyrtare, numri i përgjithshëm i personave të prekur nga koronavirusi në Meksikë ka shkuar në mbi 700,000. Megjithatë, zëvendësministri i Shëndetësisë në këtë shtet ka paralajmëruar se shifra e vërtetë e të infektuarve...
Bota/Rajoni16 Shtator 2020
Një tjetër gazetar u gjet i vdekur në Meksikë këtë javë, i pesti këtë vit në historinë e zymtë të sulmeve të vendit kundër shtypit. Gazetari veteran, Julio Valdivia u gjet të mërkurën pasdite në...
Bota/Rajoni25 Gusht 2020
Meksika ka nisur eksperimentin e të mësuarit të 30 milionë nxënësve të shkollave publike përmes televizionit, derisa dita e parë e shkollës në Shtetet e Bashkuara është ndikuar nga disa probleme të shërbimit për video-konferenca,...
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
Huan Karlos Moreno një burrë nga Meksika  është dënuar me 50 vjet burgim për vrasjen e gazetares , Miroslava Breach,  e cila punonte në gazetën kombëtare “ La Jornata”  dhe merrej kryesisht me raportimet rreth...
Bota/Rajoni12 Gusht 2020
Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), në 24 orët e fundit në Brazil janë shënuar 1.274 vdekje, në Meksikë 926 dhe në Indi 834. Ministria e Shëndetësisë e Brazilit njoftoi se me 52.160 raste...
Bota/Rajoni14 Korrik 2020
Për shkak të coronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Brazil janë shënuar 733 vdekje, në Meksikë 485 dhe në Indi 553. Në Brazil, vendi i cili është ndikuar më së shumti...
Bota/Rajoni08 Korrik 2020
Në Meksikë, 895 njerëz vdiqën nga koronavirusi në 24 orët e fundit, pothuajse dy herë më shumë se një ditë më parë. Sipas ueb faqes Worldomoteres, që prej ditës së djeshme, janë regjistruar 6.258 raste...
Bota/Rajoni04 Korrik 2020
Brazili ka raportuar 1.290 vdekje të tjera të lidhura me koronavirus, ndërsa 654 raste të tjera fatale janë regjistruar në Meksikë gjatë 24 orëve të fundit. Numri i të vdekurve në Brazil arriti në 63.174,...
Bota/Rajoni26 Qershor 2020
Një re masive pluhuri që vjen nga shkretëtira e Saharasë në Afrikë ka mbërritur në qytetet bregdetare amerikane dhe të gadishullit Yucatan të Meksikës. Reja e pluhurit të Saharasë përshkroi tre mijëra kilometra nga Afrika...
Bota/Rajoni26 Qershor 2020
Ministri meksikan i Financave, Arturo Herrera njoftoi se kishte rezultuar pozitiv me COVID-19, tri ditë pasi ishte takuar me presidentin, Andres Manuel Lopez Obrador për një takim. “Jam informuar se testi im për COVID-19 ka...
Bota/Rajoni24 Qershor 2020
Të paktën pesë persona kanë vdekur nga një tërmet i fuqishëm që i goditi gjashtë rajone meksikane. Shumë meksikanë ishin duke punuar nga shtëpia pasi kryeqyteti Mexico City është në karantinë për shkak të koronavirusit....
Bota/Rajoni24 Qershor 2020
Një tërmet i fuqishëm ka goditur pasditen e së martës Meksikën. Lëkundjet e fuqishme kanë qenë me magnitutë 7.5 të shkallës Rihter. Thellësia e epiqendrës raportohet të ketë qenë 12 kilometra ndërsa ende nuk dihet...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.