×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Së paku pesë të vdekur nga tërmeti në Meksikë

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Të paktën pesë persona kanë vdekur nga një tërmet i fuqishëm që i goditi gjashtë rajone meksikane.

  Shumë meksikanë ishin duke punuar nga shtëpia pasi kryeqyteti Mexico City është në karantinë për shkak të koronavirusit. Megjithatë, sistemi i alarmit funksionoi mirë, duke u dhënë kohë banorëve që të dilnin nga shtëpitë dhe banesat.

  Tërmeti kishte fuqi prej 7.4 shkallësh të Rihterit dhe epiqendra e tij ishte në rajonin jugperëndimor, Oaxaca, ku u regjistruan të gjitha viktimat, shkruan “BBC”.

  Kjo dridhje ndodhi më pak se tri vjet pas një tërmeti të fuqishëm që shkaktoi qindra të vdekur e la mijëra njerëz pa strehë në Mexico City.

  Një zyrtar lokal në qytezën turistike, La Crucecita, tha se rreth 200 shtëpi janë dëmtuar. “Kemi humbur gjithçka për një moment para natyrës. Kjo është puna jonë e jetës”, tha Vicente Romero.

  Pjesëtarët e ekipeve emergjente ende nuk kanë mundur të arrijnë në fshatrat e izoluara që besohet se janë goditur nga tërmeti, duke ngjallur frikë se numri i personave të lënduar është më i lartë.

  Gjashtë orë pas tërmetit, në rajonin e prekur nga tërmeti u regjistruan më shumë se 400 dridhje tjera më të dobëta. Dridhja më e fuqishme ishte me 4.6 shkallë të Rihterit.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm sulmin e Iranit kundër Izraelit, shkruan...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz, bëri thirrje për unitet, pasi Irani nisi një sulm kundër Izraelit. “Ne të gjithë duhet të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.