×
Etiketë: tërmeti
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Një tjetër lëkundje toke është regjistruar në vend. Por, asgjë për tu shqetësuar, pasi magnituda ka qenë 2.5. Epiqendra ka qenë në Lushnje dhe thellësia 25 km. Prej disa ditësh tashmë në vend regjistrohen lëkundje...
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
Akoma pa u qetësuar nga tërmeti i para një ore një tjetër tërmet ka goditur Lushnjën. Lëkundja e radhës raportohet me magnitudë 2.2 me thellësi 5 km. Ndërsa kjo është lëkundja e tretë për sot,...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Një tërmet është ndjerë në Leighton Buzzard për herë të tretë brenda dy javësh. Shërbimi Gjeologjik Britanik (BGS) konfirmoi dridhjen me magnitudë 3.0 që ndodhi në veri të qytetit Bedfordshire. Një tërmet me madhësi 3,5...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
21 shtatori i vitit të kaluar pati shqetësuar gjithë Shqipërinë. U dëgjuan 25 lëkundje të tokës, të njëpasnjëshme. Si pasojë e këtij tërmeti u ndryshuan jetët e shumë familjeve. Shumë njerëz humbën jetën, të tjerë...
Bota/Rajoni20 Shtator 2020
Turqia qendrore u godit sonte nga një tërmet i fuqishëm prej 5.1 ballësh. Banorët e rajonit të Nidge të frikësuar lëshuan banesat e tyre dhe dolën në rrugë për t’i shpëtuar goditjeve tjera eventuale. Ata...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Një tërmet i fortë është ndjerë në Greqi. Të dhënat e para tregojnë se magnituda ka qenë 5.7 me epiqendër në Kretë. Ndërsa thellësia raportohet 56 km. Për shkak të intensitetit të lartë pritet të...
Bota/Rajoni14 Gusht 2020
Vijojnë lëkundjet e tërmetit në Tiranë. Një goditje prej 3.0 ballë është regjistruar mëngjesin e sotëm. Epiqendra e goditjes ka qenë 6 km në perëndim të Mamurrasit, me thellësi 6 km. Deri më tani nuk...
Bota/Rajoni11 Gusht 2020
Është firmosur sot marrëveshja me qeverinë italiane për të materializuar angazhimin që Italia mori në Konferencën Ndërkombëtare të Donatorëve që t’i ofrojë Shqipërisë prej 95 milionë euro, nga të cilat 5 milionë euro grant për...
Bota/Rajoni04 Gusht 2020
Një tërmet me magnitudë 5.2 ka goditur krahinën lindore turke, Malatya, ditën e sotme. Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) tha se tërmeti goditi rrethin Pütürge në 12.37 sipas kohës lokale. Në pamjet...
Bota/Rajoni23 Korrik 2020
Lëkundje të të lehta tërmeti janë ndjerë pak minuta më parë në kryeqytet. Lëkundjet kanë qenë me magnitudë 3.1 të shkallës Rihter dhe me një thellësi zero kilometra. Ndërkohë, EMSC raporton se epiqendra e tërmetit...
Bota/Rajoni15 Korrik 2020
Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 06:30 me magnitudë 3,5 të shkallës Rihter, sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve. Epiqendra e lëkundjes së tërmetit ka qenë...
Bota/Rajoni08 Korrik 2020
Brenda 6 muajve nga tërmeti i 26 nëntorit, qeveria ka miratuar në buxhetin e vitit 2020, përdorimin e fondit të rindërtimit për financimin e rikonstruksionit të banesave individuale dhe njësive të banimit në ndërtesa në...
Bota/Rajoni26 Qershor 2020
Një tërmet me magnitudë 5.6 ballësh ka tronditur zonën e Manisas në Turqi. Sipas të dhënave nga stacionet gjeologjike ndërkombëtare të dhënat paraprake thonë se tërmeti pati një thellësi vetëm 2 kilometra duke u ndjerë...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.