[wp-story]

Lajme

Nga këto komuna janë rastet e reja me koronavirus, prinë Prishtina

Nga këto komuna janë rastet e reja me koronavirus, prinë Prishtina
15:04 | 11 Shtator 2020

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë vdekur  5 pacientë të prekur me coronavirus, ndërsa kanë rezultuar pozitiv 50 të tjerë, raporton portali FrontOnline.

Rastet e reja sipas njoftimit të Institutit të Shëndetit Publikë janë nga këto komuna të Kosovës.

Komuna e Prishtinës, është komuna e cila po vazhdon të prinë me numrin më të madh të rasteve.

Njoftimi i plotë:

117 TË SHËRUAR DHE 50 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 561 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 50 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 14.496 raste nga 56.606 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 586 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 117 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 11.150 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.760.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 6 raste, komuna Gjilan 5 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Kamenicë 4 raste, komuna Pejë 4 raste, komuna Prizren 4 raste, komuna Podujevë 3 raste, komuna Rahovec 3 raste, komuna Shtime 3 raste, komuna Vushtrri 3 raste, komuna Istog 2 raste, komuna Malishevë 2 raste, komuna Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Gjakovë, Kaçanik, Lipjan, Novobërdë dhe Skenderaj.

“M Sillosi” S’ka nëvojë për panik, grurë ka me bollëk

Të tjera