×
 • Lajme
 • Lajme

  Qytetarët  thonë se shpenzimet për teste për Covid duhet t’i mbulojë shteti

  FrontOnline
  10 Shtator 2020

  Për çmimet e testeve që po bëhen në laboratorët privatë të pakënaqur janë edhe qytetarët.

  Ata thonë se duke e pasur parasysh gjendjen në të cilën është Kosova, pagesat për këto teste do të duhej t’i bënte Qeveria dhe Ministria e Shëndetësisë.

  Mujë Berisha

  “Po mendim im është që ai çmim është i lartë sidomos për disa kategori, po e zëmë për pensionistët për ata që marrin social ndihmë invalidorë etj , e ka një kategori njerëzisht që ndoshta kanë mundësi por megjithatë në këtë situatë ka qenë më njerëzore më e logjikshme mos me paguar asgjë, por ato shpenzime me i mbuluar  Qeveria e Kosovës”, tha ai.

  Nazimi Hykolli

  “Unë mendoj se është shumë i  lartë me kushtet me standardet tona është i lart sa që nuk e përballon popullata jonë. Ministria të bëjë kompensimin e pagesave të qytetarëve të cilët kanë paguar deri në 200 euro për një test”, deklaroi ai.

  Nazmi Azizi

  “Po mendoj se është i lartë duke  e pasur parasysh gjendje ekonomike të ne në Kosovë, dihet që shumica janë të papunë edhe ata që punojnë në këtë situatë me Coronavirus janë mbet pa punë edhe paret që kanë pas me i marr nuk i kanë marr, unë mendoj se çmimi është i larë dhe fajtor për këtë është Qeveria”, u shpreh ai.

  Testet e shtrenjta, qytetarët kërkojnë që kostoja të mbulohet nga shteti

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Një grabitje e armatosur dyshohet se ka ndodhur në filialin e një institucioni financiar në lagjen “Bregu i Diellit” në Prishtinë. Në...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Të hënë në mbrëmje në kryeqytetin e Kosovës janë ndezur qirinj në shenjë dhimbje dhe kujtimit për Liridona Admeja, e cila  u vra...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kreu i AAK’së Ramush Haradinaj në një postim ka thënë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti po i fyen pjesëtarët e Njësisë...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...
  Opinione04 Dhjetor 2023
  Nga Kaspar Villiger: I Kur njerëzit veprojnë me përgjegjësi vetjake kjo sjell shumë përfitime për shoqërinë. Ata që kujdesen për veten nuk...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Ashtu papritur, një ditë më parë morëm vesh se ylli shqiptar Dua Lipa i ka dhënë fund romancës me regjisorin Romain Gavras,...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Shqipëria njohu kundërshtarët në finalet e Europianit “Gjermani 2024”, ku do të përballet me Italinë, Kroacinë dhe Spanjën. Kundërshtarë të fortë në...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.