×
 • Lajme
 • Lajme

  Gjiganti zviceran “Lika Group” synon ta zbukurojë Prishtinën (VIDEO)

  FrontOnline
  26 Prill 2024

  Klanin mund ta kenë inspirim, që në Kosovë të fillojnë një ndërtim.

  Kompania e njohur me seli në Zvicër “Lika Group”, themeluar dhe udhëhequr nga Esat Lika, bashkë me arkitektë botërorë zbarkuan të premtën në mesditë në objektin e televizionit, Klan Kosova.

  Këtu u pritën nga anëtari i bordit të Devolli Corporation, Adriatik Kelmendi, i cili i njoftoi mbi historinë e ndërtesës, vlerat arkitektonike të së cilës i lanë përshtypje të mëdha ndërtuesve ndërkombëtarë.

  “Jemi këtu së bashku me kompaninë ‘LIKA’ që të studiojmë çfarë mund të zhvillojmë së bashku, unë jam shumë i impresionuar me ndërtesën e televizionit. Mendoj se është shumë interesant dhe projekt shumë ndërkombëtar”, tha arkitekti Claudio Lo Riso.

  Plani është që në Prishtinë këta të ndërtojnë diçka ikonike që do të bëhet simbol identifikues i kryeqytetit.

  “Është kënaqësi e madhe që të jemi këtu në Prishtinë, neve na ka ftuar kompania ‘LIKA’, dhe po shikojmë disa vende këtu që të ndërtojmë diçka të bukur, dhe do të ishte nder për ne që të bëjmë diçka të mirë në këtë vend të mrekullueshëm”, ka thënë arkitekti Tasso Kalfopoulos.

  Kompania me renome botërore po i analizon projektet që mund t’i realizojë e për këtë kanë filluar takimet me Komunën e Prishtinës.

  “Një ndër mundësitë është përgatitja e Prishtinës për Lojërat Mesdhetare, për këtë na ka treguar kryetari i komunes për projektet që i ka përgatitur dhe ne po i analizojmë”, u shpreh Ertion Axha, përfaqësues i “Lika Group”.

  Kjo kompani njihet tashmë si njëra ndër më të mëdhatë në fushën e ndërtimtarisë dhe patundshmërive në Zvicër, me shumë projekte të suksesshme në Evropë, një ndër to edhe hoteli prestigjioz në Davos të Zvicrës.

  Big Brother VIP Albania në NimiTV
  Nga Rubrika
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtori i Institutit për Krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë, Atdhe Hetemi, ka thënë se kanë shënuar progres në grumbullimin me...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të varroset në fshatin Talinoc i Muhaxherëve të Ferizajt, nënoficeri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Muhamet Beqiri. Ai ndërroi...
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës dje në veri të vendit ka gjetur arsenal armësh në dy lokacione të ndryshme. Bëhet e ditur se në...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në përurimin e Shtegut të Lirisë “Pashtriku”. Ai do të jetë i pranishëm në Has-Pashtrik...
  Kronika15 Qershor 2024
  Është arrestuar një burrë në Lipjan, i cili dyshohet se ka rrahur motrën e tij. Pas intervistimit me vendim të prokurorit, rasti...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një i dyshuar është arrestuar të premten pasi kishte rrëmbyer një person dhe që për lirimin e tij kërkonte 30,000 euro nga...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një përleshje fizike ka ndodhur ditën e premte mes dy personave në Han të Elezit. Policia njofton se një person ka pësuar...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një burrë nga Jabllanica ka raportuar në Polici zhdukjen e bashkëshortes dhe vajzës së tyre. Sipas Policisë, i njëjti ka njoftuar se...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Për fundjavën që presim Shqipëria do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.