Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjermania raporton rritje të rasteve me COVID-19 për 42 për qind, disa prej tyre vijnë nga Kosova

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Më shumë se 40 për qind e njerëzve që kohët e fundit rezultuan pozitiv me coronavirus në Gjermani dhe ka të ngjarë se janë infektuar jashtë vendit, thonë të dhënat e agjencisë së sëmundjeve infektive, Instituti Robert Koch (RKI).

  Sipas shifrave të fundit, përqindja e rasteve të reja shkaku i udhëtimeve ndërkombëtare është rritur që kur kufijtë filluan të rihapen dhe tani kanë arritur në nivelin e 42 për qind, raporton CNN.

  Shumë prej rasteve kanë qenë të lidhura me Kosovën, Kroacinë, Turqinë, Bosnjë-Hercegovinën dhe Bullgarinë, transmeton Telegrafi.

  Por, RKI-ja gjithashtu theksoi se njerëzit që kanë qenë kohët e fundit jashtë vendit, do të testohen më shpesh se pjesa tjetër e popullatës.

  Ndërkohë, kryetari i komunës së Munichut, Dieter Reiter tha se nëse numri i infeksioneve të konfirmuara për 100 mijë banorë është rritur në 35 gjersa autoritetet do të ndalojnë shitjen e alkoolit pas orës 21:00.

  Ndryshe, Gjermania raportoi gjatë ditës së sotme 1.576 infeksione të reja me COVID-19, sipas RKI-së, duke e dërguar totalin në 236,429 raste dhe 9,280 vdekje.

  KEDS njofton se këto vende do mbesin pa energji elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Artem Uss, biznesmeni rus dhe djali i guvernatorit të një rajoni të Siberisë u arrestua në aeroportin e Milanos në tetor 2022,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri nga protestuesit në Francë. Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Pentagoni raportoi se një kontraktor amerikan u vra dhe pesë trupa ushtarake amerikane, si dhe një kontraktor tjetër, u plagosën në një...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Faton Abdullahu, ka thënë se po të bëheshin në të kaluarën lëshime sa i përket...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se miti i forcave serbe është thyer në Gllogjan. Kështu ka...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Drejtori i Përgjithshëm i platformës jashtëzakonisht të njohur “TikTok”, Shou Zi Chew, dëshmoi dje për më shumë se pesë orë përpara komisionit...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri Albin Kurti, në manifestimin qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit, ka thënë se rezistenca e familjes Haradinaj dhe...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Në bashkëbisedimin që ka zhvilluar në Londër në Institutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, kryeministri Edi Rama është pyetur në lidhje me fjalimin...
  Front TV24 Mars 2023
  Sot shënohet 24-vjetori i fillimit të sulmeve të NATO-s ndaj caqeve ushtarake policore serbe. 24 vjet më parë NATO ndërhyri për të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.