×
Etiketë: qind
Lajme30 Shtator 2020
Rënia ekonomike në Kosovë në vitin 2020 si shkak i pandemisë Covid-19 pritet të jetë 7.2 për qind. Në projeksionet e BQK-së recesioni ekonomik në vend pritet të jetë më i thellë se sa është...
Banka30 Shtator 2020
Ekonomia e Kosovës ka pasur rritje prej 4.94 për qind në vitin 2019, ndërsa borxhi publik ka qenë në nivel të ulët me vetëm 17,5 për qind. Këto të dhëna u bënë publike në prezantimin...
Lajme30 Shtator 2020
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat e Bruto Produktit Vendor për tremujorin e dytë (TM2) 2020, sipas aktiviteteve ekonomike dhe me qasjen e shpenzimeve, me çmime aktuale dhe konstante. Sipas një...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Për shkak të pandemisë së coronavirusit, në mënyrë drastike është ulur numri i kurorëzimeve gjatë vitit 2020. Sipas autoriteteve të vendit, për 70 për qind ka rënë numri i kurorëzimeve dhe se tani kurorëzimet bëhen...
Lajme20 Shtator 2020
Gastronomët kanë thyer sot pjata para Qeverisë së Kosovës, duke i shprehur pakënaqësitë e tyre për mos përkrahjen financiare nga institucionet e Kosovës si dhe për mos shfuqizimin e masave ndaj këtij sektori. Kryetari i...
Lajme14 Shtator 2020
Prevalla llogaritet një ndër vendet turistike malore më të vizituara në çdo stinë të vitit në Kosovë. Por, që nga muaji mars, kur edhe u konfirmuan rastet e para me koronavirus në vend, numri i...
Ekonomi09 Shtator 2020
Indeksi i tërësishëm i Kostos së Ndërtimit në Kosovë (IKN) pësoi rënie me 0.1% në tremujorin e dytë 2020, krahasuar me tremujorin paraprak. Në raportin më të ri të Agjencisë së Statistikave të Kosovës të...
Bota/Rajoni30 Gusht 2020
Në Mal të Zi sot janë duke u mbajtur zgjedhjet parlamentare, deri në ora 17:00 atje kanë dalë të votojnë 68,4 për qind e votuesve Këtë e bëri të ditur Maja Bjeliq, koordinatore për media...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Autoritetet shëndetësore kroate kanë publikuar të dhënat e reja për pandeminë globale të quajtur COVID-19. Në 24 orët e kaluara, janë regjistruar 304 raste të reja të infeksionit me virusin SARS-CoV-2, dhe numri i të...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Rreth 75.5 për qind e kontakteve të ngushta me njerëz që rezultuan pozitiv për COVID-19 në Angli u arritën përmes sistemit “Testim dhe Gjurmim”, sipas shifrave të reja nga Departamenti i Shëndetësisë. Kjo numër është...
Bota/Rajoni26 Gusht 2020
Vendet e Bashkimit Evropian, Britania dhe partnerët e BE-së kanë rënë dakord për një plan vaksinimi kundër COVID-19 për të paktën 40 për qind të popullsisë së tij, një veprim që mund të rrezikojë planin...
Bota/Rajoni26 Gusht 2020
Më shumë se 40 për qind e njerëzve që kohët e fundit rezultuan pozitiv me coronavirus në Gjermani dhe ka të ngjarë se janë infektuar jashtë vendit, thonë të dhënat e agjencisë së sëmundjeve infektive,...
Bota/Rajoni21 Gusht 2020
Shqipëria po preferohet gjithnjë e më shumë nga të huajt si një vend ku mund të përfitohet azil. Kjo vërtetohet nga të dhënat e fundit të referuara prej Institutit të Statistikave, sipas të cilave vetëm...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.