×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pandemia ndikoi te kurorëzimet në Maqedoni, bie numri për 70 për qind

  FrontOnline
  25 Shtator 2020

  Për shkak të pandemisë së coronavirusit, në mënyrë drastike është ulur numri i kurorëzimeve gjatë vitit 2020.

  Sipas autoriteteve të vendit, për 70 për qind ka rënë numri i kurorëzimeve dhe se tani kurorëzimet bëhen me protokoll ku maksimalisht duhet të ketë vetëm 5 persona me maska dhe doreza, njofton Telegrafi Maqedoni.

  “Për shkak të coronavirusit, numri i kurorëzimeve në mënyrë drastike është ulur. Sivjet ai numër është për 70 për qind më i vogël. Tani kurorëzimet bëhen me protokoll ku duhet të jenë të pranishëm vetëm 5 persona me maska dhe doreza. Mund të kurorëzohen edhe jashtë hapësirave zyrtare, në hapësira të hapura ku maksimumi i personave është 50, me largësi trupore, maska dhe doreza”, thonë nga Drejtoria e Librave Amë.

  Këtë vit para pandemisë në janar ka pasur 1.046 kurorëzime, në shkurt 9212 dhe në mars 507, ndërsa ceremonitë janë të ndaluara për shkak të coronavirusit.

  Policia ka pasur disa raste kur bashkëshortët e rinj kanë përfunduar në stacion policor për shkak se në kushte të pandemisë kanë bërë festë.

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, me anë të një postimi në rrjetet sociale tha se Shqipëria duhet që të guxojë dhe me...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.