×
Etiketë: Pandemia
Bota/Rajoni29 Shtator 2020
Banka Botërore paralajmëroi se pandemia e koronavirusit mund t’i varfërojë 38 milionë njerëz në Azinë Lindore dhe në Paqësor. Pa veprime të shpejta të qeverive, “goditja e trefishtë” nga virusi, nga masat e izolimit dhe...
Lajme27 Shtator 2020
Pandemia me koronavirus ka shkaktuar dëme të mëdha në sektorin e turizmit dhe ndonëse nuk dihen shifrat e sakta, ajo mendohet të jetë disa miliona, andaj institucionet e Kosovës duhet të dalin me plan të...
Banka27 Shtator 2020
Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë.Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës për muajin gusht 2020, diaspora ka dërguar rreth 7 milionë euro...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Pandemia e COVID-19 kërcënon ta kthejë pas përparimin në shëndetin e grave dhe fëmijëve me një dekadë, sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara të lëshuar sot. “Kriza e koronavirusit po përkeqëson pabarazitë ekzistuese, ku...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Për shkak të pandemisë së coronavirusit, në mënyrë drastike është ulur numri i kurorëzimeve gjatë vitit 2020. Sipas autoriteteve të vendit, për 70 për qind ka rënë numri i kurorëzimeve dhe se tani kurorëzimet bëhen...
Biznes24 Shtator 2020
Rreth 800 mijë euro është vlera e mjeteve financiare që kishte planifikuar Armend Malazogu, pronar i kompanisë “Frutomania” të investojë në biznesin e këtij gjatë këtij viti. Por, këto investime, thotë ai, janë stopuar për...
Lajme23 Shtator 2020
Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj është takuar sot me drejtuesin e Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi, me të cilin ka biseduar për shqetësimet dhe efektet negative të shkaktuara nga pandemia...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, pas mbledhjes së Këshillit për Siguri deklaroi se gjendja në vend dhe rajon është stabile dhe se nuk ka indikacione për rrezikim të sovranitetit. “Mbajtëm mbledhjen e tetë...
Front TV22 Shtator 2020
Infektologu i QKUK’së, Salih Ahmeti ka dhënë detaje për situatën me Covid 19 në Klinikën Infektive të QKUK’së. Ai ka folur për uljen e rasteve me këtë infeksion. Por Ahmeti, ka folur po ashtu edhe...
Lajme18 Shtator 2020
Afrim Atashi, drejtor i Departamentit për Parandalimin e Korrupsionit në Agjencinë Kundër Korrupsion, ka thënë për Front Online, që si shkak i pandemisë Covid-19, janë zvogëluar raportimet e qytetarëve për rastet e korrupsionit dhe të...
Bota/Rajoni16 Shtator 2020
Efektet përcjellëse të pandemisë së koronavirusit kanë ndaluar dhe kthyer prapa progresin e bërë shëndetësor në gjithë botën, duke e kthyer prap për 25 vjet dhe duke ekspozuar miliona njerëz para sëmundjeve vdekjeprurëse dhe varfërisë,...
Bota/Rajoni13 Shtator 2020
Ekziston një botë e gjerë e lirë nga coronavirusi, ku njerëzit mund të lëvizin pa maska, si dhe ta vëzhgojnë pandeminë nga mijëra kilometra larg. Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, Antarktiku është i vetmi kontinent në...
Lajme12 Shtator 2020
Përveç në shëndetin publik, humbjet gjatë pandemisë Covid-19 në komunën e Rahovecit janë evidente në gjithë sektorët, përfshirë edhe sektorin e bujqësisë. Në këtë komunë deri më tash kanë humbur jetën 27 qytetarë nga koronavirusi,...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.