Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Gastronomët në telashe të mëdha, 30 për qind e stafit janë larguar nga puna

  FrontOnline
  20 Shtator 2020

  Gastronomët kanë thyer sot pjata para Qeverisë së Kosovës, duke i shprehur pakënaqësitë e tyre për mos përkrahjen financiare nga institucionet e Kosovës si dhe për mos shfuqizimin e masave ndaj këtij sektori.

  Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës Petrit Kllokoqi ka thënë për KosovaPress se do të mbajnë një protestë më 25 shtator para objektit të Qeverisë së Kosovës, në shenjë pakënaqësie me gjendjen e rëndë të krijuar në këtë sektor si pasojë e masave të vendosura nga qeveria.Ai thotë se duhet të hiqet kufizimi i lëvizjes si për qytetarë, ashtu edhe për biznese.

  Qëllimi i kësaj proteste, sipas tij, është për të ndikuar te shteti që ta ndihmojë gastronominë financiarisht, pasi që nuk po munden t’u dalin ballë shpenzimeve në kohë pandemie.

  Kllokoqi: Nuk po mundemi t’u dalim ballë shpenzimeve tona në kohë pandemie“Nuk po mundemi t’u dalim në ballë shpenzimeve tona, kështu që nuk kemi pasur as stimulime financiare, as subvencionime, as grante të ndryshme, kështu që kur nuk ka zgjidhje financiare, atëherë kuptohet se nuk mund t’i respektojmë masat siç duhet.

  Qëllimi i kësaj proteste është për ta stimuluar shtetin që të na ndihmojë financiarisht, po ashtu edhe t’i heqë masat dhe kufizimin e lëvizjes”, tha ai.Kllokoqi ka thënë se masat e Qeverisë ndaj sektorit të gastronomëve, ka pasur ndikim negativ pasi që 30 për qind e stafit ka mbetur pa punë.

  Kllokoqi: 30 për qind e stafit është larguar nga puna“Ndikimi ka qenë aq i madh sa që papunësia ka shënuar rritje 31 për qind në shtetin e Kosovës, në të gjitha bizneset, ku besoj që pjesa më e prekur është gastronomia për nga përqindja e papunësisë. Ende nuk ka përfunduar gastronomia, dhe nuk kemi mund t’i nxjerrim ende shifrat e sakta, mirëpo parashihet që diku rreth 30 për qind e stafit është larguar nga puna. Jemi duke mbledhur të dhënat e ndryshme, dhe çdo ditë kemi ‘vdekja’ ekonomike te gastronomët e ndryshëm”, ka thënë ai.

  Kllokoqi ka lutur gastronomët që t’i respektojnë masat e vendosura nga Qeveria për parandalimin e përhapjes së COVID-19, derisa ka kërkuar që ky sektor të ndihmohet financiarisht dhe që të mos ndëshkohet.Kllokoqi: Institucionet e vendit të stimulojnë bizneset, mos t’i ndëshkojnë“Ne i bëjë thirrje gjithmonë gastronomëve që t’i respektojnë masat e distancës, edhe po ashtu i bëjmë thirrje edhe institucioneve, organeve të rëndit që të shkojnë në mënyrë stimuluese ndaj bizneseve, e jo ndëshkuese”, thotë ai.

  Sa i përket mbylljes dhe gjobave të shqiptuara ndaj gastronomëve, Kllokoqi thotë se nuk është koha për ndëshkime, pasi ky sektor nuk mund të përballojë dënimet e ndryshme.Ndryshe, Shoqata e Gastronomëve të Kosovës iu ka bërë thirrje qytetarëve që t’i bashkëngjiten protestës më 25 shtator, para objektit të Qeverisë së Kosovës.

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, situatën në veri të Kosovës në javën e shkuar e vlerësoi si serioze dhe, sipas...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Të tjera
  Vip02 Qershor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, është mjaft aktive dhe ndan me ndjekësit në rrjete sociale postime të ndryshme. Ajo ditë më...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.