×
Etiketë: rritje
Banka30 Shtator 2020
Ekonomia e Kosovës ka pasur rritje prej 4.94 për qind në vitin 2019, ndërsa borxhi publik ka qenë në nivel të ulët me vetëm 17,5 për qind. Këto të dhëna u bënë publike në prezantimin...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar 522 infeksione të reja të premten, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe thotë se vendet e rajonit gjatë javës së ardhshme do të marrin vendim përfundimtar për hapje të kufijve. Mbledhja e ardhshme për regjimin e lëvizjes së qytetarëve nga rajoni do...
Bota/Rajoni12 Shtator 2020
Punëtorët shëndetësorë kanë protestuar sot në Londër për të kërkuar rritje të pagave. Pas dy minutave nderim të 640 punëtorëve shëndetësorë që kanë vdekur gjatë pandemisë së koronavirusit filluan të ecnin nëpër sheshin “Trafalgar”. Protestuesit...
Lajme07 Shtator 2020
Kosova po vazhdon që të përballet me COVID-19. Megjithatë në javët e fundit numri i rasteve të infeksionit me këtë virus është ulur. Por, shqetësues vazhdon të mbetet numri i personave që nuk po arrijnë...
Lajme03 Shtator 2020
Ministri i Shëndetësisë po zotohet se do të kërkojë llogaridhënie nga secili punëtor shëndetësor, megjithatë thekson se nuk kanë për qëllim shkarkimet. Pas takimit me drejtorët e klinikave, ministri Armend Zemaj ka vizituar edhe Klinikën...
Lajme01 Shtator 2020
Infektologu, Izet Sadiku ka folur për gjendjen aktuale pandemike me COVID-19, si dhe rrezikshmërinë e rritjes së numrit të rasteve në muajt e ardhshëm. Sadiku tha se në muajin korrik si dhe në pjesën e...
Ekonomi01 Shtator 2020
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK), ka njoftuar se infrastruktura financiare ka vazhduar zgjerimin dhe avancimin teknologjik, duke rritur shtrirjen dhe përdorimin, me theks të veçantë në shërbimet elektronike dhe ato të automatizuara. “Shpërthimi...
Bota/Rajoni30 Gusht 2020
Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka njoftuar lehtësimin e pjesshëm të masave kufizuese në Auckland, kundër koronavirusit, aty ku kishte shpërthim të infeksioneve. Por,  ajo ka paralajmëruar se ende nuk ka kaluar rreziku,...
Lajme27 Gusht 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur sot në mëngjes se Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik do të rris kapacitetet për testime dhe do të decentralizohet procesi i testimeve edhe në QRSHP në...
Bota/Rajoni26 Gusht 2020
Italia ka raportuar 1,367 raste me koronavirus përgjatë periudhës së fundit 24-orëshe, sipas shifrave ditore të virusit të Ministrisë së Shëndetësisë italiane të publikuara të enjten. Kjo po konsiderohet si një rritje e ndjeshme në...
Bota/Rajoni26 Gusht 2020
Më shumë se 40 për qind e njerëzve që kohët e fundit rezultuan pozitiv me coronavirus në Gjermani dhe ka të ngjarë se janë infektuar jashtë vendit, thonë të dhënat e agjencisë së sëmundjeve infektive,...
Bota/Rajoni24 Gusht 2020
Kryeqyteti i Koresë së Jugut të hënën urdhëroi që maskat të vishen në vende të mbyllura dhe të jashtme publike për herë të parë, pasi ajo lufton me një rritje të rasteve të coronavirusit në...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.