×
 • Lajme
 • Lajme

  Video më prekëse nga lufta: Vogëlushi sheh familjarët e vdekur dhe i thotë gjyshit ‘s’kena çka me ba’

  FrontOnline
  06 Korrik 2020

  Kjo padyshim është një nga videot më prekëse të luftës në Kosovë.

  Një video e publikuar në Facebook tregon momentin kur një vogëlush sheh familjarët e tij të vdekur gjatë luftës së fundit.

  Ishtë gjyshi i tij, Haki Xheladini i cili ndonëse në moshë të shtyrë, u mundionte ta ngushëllonte nipin Ridvanin, ndonëse në moshë të shtyrë, për babanë e tij, të cilin e pa të masakruar nga forcat serbe në Reçak.

  Vogëlushi i thotë gjyshit të tij:

  “S’kena çka me ba”.

  Pas kësaj masakre të cilën e pa shefi i misionit të OSBE-së, Wiliam Walker, bashkësia ndërkombëtarë ndërmori misionin ushtarak, pas të cilit forcat serbe u tërhoqën nga Kosova.

   

   

   

  Petrol Company thyen rekordet me: çmimet, kualitetin dhe aktivitetet
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Një autobus me udhëtarë i kompanisë Bici Com, në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, ka arritur në Kosovë nga...
  Lajme18 Prill 2024
  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast...
  Lajme18 Prill 2024
  Qeveria e Kosovës në mbledhje të mbajtur të enjten ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë në mes të Republikës...
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku tha sot se LDK ka formuar 21 departamente, ndërkaq në takimin me anëtarët e...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka vlerësuar të dështuar sistemin gjyqësor dhe prokurorial, pas dy rasteve të vrasjes së grave nga...
  Lajme18 Prill 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde i ka kërkuar Serbisë shtensionim të menjëhershëm të situatës pas ndalesës së qytetarëve dhe zyrtarëve...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, u ka uruar rugëtim të mbarë policëve të rinj që diplomuan sot....
  Lajme18 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka kërkuar angazhim maksimal nga të gjitha institucionet e Kosovës për mbrojtjen e viktimave të dhunës në...
  Lajme18 Prill 2024
  Serbia i ka liruar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, të cilët ishin arrestuar dje. Në mbajtje akoma po mbahet vetëm zëvendësdrejtori i...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.