Lajme

Video më prekëse nga lufta: Vogëlushi sheh familjarët e vdekur dhe i thotë gjyshit ‘s’kena çka me ba’

Video më prekëse nga lufta: Vogëlushi sheh familjarët e vdekur dhe i thotë gjyshit ‘s’kena çka me ba’
08:22 | 06 Korrik 2020

Kjo padyshim është një nga videot më prekëse të luftës në Kosovë.

Një video e publikuar në Facebook tregon momentin kur një vogëlush sheh familjarët e tij të vdekur gjatë luftës së fundit.

Ishtë gjyshi i tij, Haki Xheladini i cili ndonëse në moshë të shtyrë, u mundionte ta ngushëllonte nipin Ridvanin, ndonëse në moshë të shtyrë, për babanë e tij, të cilin e pa të masakruar nga forcat serbe në Reçak.

Vogëlushi i thotë gjyshit të tij:

“S’kena çka me ba”.

Pas kësaj masakre të cilën e pa shefi i misionit të OSBE-së, Wiliam Walker, bashkësia ndërkombëtarë ndërmori misionin ushtarak, pas të cilit forcat serbe u tërhoqën nga Kosova.

 

 

 

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera