×
Etiketë: lufta
Lajme30 Shtator 2020
Më shumë se dy muaj pasi Angela Merkel ndërhyri për të shmangur një konfrontim ushtarak midis Greqisë dhe Turqisë, kancelarja gjermane ka zbuluar sot detaje nga negociatat e vështira midis dy fqinjëve të Egjeut. Kancelarja...
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron, i dënoi ato që ai i quajti deklarata “të pamatura dhe të rrezikshme” të Turqisë për situatën në rajonin e Nagorno Karabakut. Turqia në anën tjetër, akuzoi Macronin për mbështetjen e...
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Azerbajxhani njoftoi se më shumë se 550 ushtarë të ushtrisë armene u vranë dhe u plagosën në përleshjet e djeshme. Sipas deklaratës së bërë nga Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit, gjatë përleshjeve u shkatërruar 22...
Bota/Rajoni13 Shtator 2020
Konflikti deri tani në kuadër të retorikës kërcënuese mes Athinës dhe Ankarasë, ka përfshirë edhe një sërë vendesh të tjera mesdhetare. Egjipti dhe Izraeli, që zhvillojnë stërvitje të rregullta ushtarake me Greqinë, kanë shprehur solidaritetin...
Lajme13 Shtator 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj në konferencën e mbajtur me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor, ka apeluar që të vazhdojmë të mbrohemi ndaj Covid-19. Ai tha se lufta jonë e përbashkët, ka...
Bota/Rajoni09 Shtator 2020
Maqedonia e Veriut gjatë 29 vjetëve të pavarësisë, ka bërë përparime të mëdha, por edhe gabime të cilat i kanë kushtuar humbje kohe për arritjen e synimeve të saja kryesore: anëtarësimin në NATO dhe Bashkimin...
Bota/Rajoni05 Shtator 2020
Shtetet e Bashkuara kanë pezulluar një pjesë të ndihmave financiare për Etiopinë për shkak të mungesës së përparimit në bisedimet me Egjiptin dhe Sudanin rreth digës masive që Etiopia është duke e ndërtuar në Nilin...
Bota/Rajoni29 Gusht 2020
Në prezantimin programit, mandatari për qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se një ndër prioritet e para të Qeverisë së re është lufta kundër koronavirusit dhe Ekonomia. Zaev paralajmëroi edhe reforma...
Lajme29 Gusht 2020
Ndonëse mandati i presidentit Hashim Thaçi pritet të zgjas edhe për një vit, tashmë veçse kanë filluar diskutimet për personin që do ta zë vendin e presidentit aktual. Deri më tani thuajse të gjitha subjektet...
Lajme28 Gusht 2020
Andreë Testa është një fotograf anglez që ka kapur momentet më të vështira të shqiptarëve të Kosovës, gjatë kohës së luftës në fund të viteve të 90-ta. Historia dhe përjetimet e këtij vendi, e kanë...
Lajme26 Gusht 2020
Futbollisti i njohur brazilian Ronaldo, kishte vizituar Kosovën pas përfundimit të luftës më 1999. Ai kishte qenë në Gjakovë pas luftës dhe kishte dhënë donacion për shkollën “Mustafa Bakia”. Vizitia e tij ishte relizuar në...
Lajme15 Gusht 2020
Nëntë persona kanë vdekur nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar totalin e vdekjeve në 390. Derisa 145 raste kanë rezultuar si pozitive nga 451 mostrat e marra të IKSHPK-së. Të shëruar...
Lajme10 Gusht 2020
Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka përkujtuar dëshmorët Bekim Berisha-Abeja, Bedri Shala, Elton Zherka dhe Përmet Vula, të cilët ranë heroikisht 22 vjet më parë në luftën kundër regjimit serb. “Abeja, një njeri me përvojë...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.