Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  “Lufta” për pozitën e presidentit

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Ndonëse mandati i presidentit Hashim Thaçi pritet të zgjas edhe për një vit, tashmë veçse kanë filluar diskutimet për personin që do ta zë vendin e presidentit aktual.

  Deri më tani thuajse të gjitha subjektet politike kanë shprehur pretendimet e tyre për këtë post, teksa nga partnerët e koalicionit qeverisës është paralajmëruar edhe prishja e tij po për shkak të këtij pozicioni.

  LEXO EDHE: Shtatori i “nxehtë” në shumë fronte

  Në ndërkohë këto pretendime nga njohësit janë cilësuar si të hershme, pasi që për momentin Kosova e ka një president me mandat të rregullt.

  “Janë diskutime të parakohshme, mund të bëhen në mbledhitë e mbyllura sepse mund të llogariten opsionet, jo kështu publikisht, s`ka kuptim dhe nuk ka efekt, duhet të presim edhe disa javë apo muaj se çfarë do të ndodhë me Gjykatën Speciale. Tash është kjo e parakohshme”, ka thënë Shkelzen Maliqi për Front Online.

  Diskutimet për këtë temë të filluar në muajin gusht pritet të vazhdojë edhe në muajin shtator, teksa ajo çfarë dihet sigurt është se presidenti i vendit Hashim Thaçi, do të udhëheq edhe për të paktën 7 muaj në rast se Gjykata Speciale nuk e konfirmon aktakuzën e ngritur ndaj tij – deri më 24 tetor kur është edhe afati i fundit. /FrontOnline/

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Një rast i vjedhjes grabitqare është raportuar dje në Sllatinë të Fushë-Kosovës. Viktima femër ka raportuar se derisa ishte duke qëndruar në...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Shenjtë të Ramazanit. Kurti ftoi për bamirësi e solidaritet....
  Lajme23 Mars 2023
  Një përleshje mes disa nxënësve ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në shkollën e mesme “Adem Gllavica” në Lipjan. Si pasojë e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...
  Lajme22 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka bërë të ditur se pas më shumë se një dekade sonte është përuruar xhamia e çarshisë në...
  Lajme22 Mars 2023
  Një rrahje në të cilën janë përfshirë disa personave, ka ndodhur sonte në orët e vona në qendër të qytetit të Pejës,...
  Lajme22 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka ironizuar me deklaratën e sotme të kryeministrit Kurti, ku tha se ka Asociacion. Ahmeti ka publikuar...
  Lajme22 Mars 2023
  Kosova konsiderohet si një nga vendet me tregun me të lirë të punëtoreve në rajon dhe ky fakt e bën atë një...
  Lajme22 Mars 2023
  Profesori amerikan në Universitetin e Johns Hopkins ka thënë se Administrata Biden duhet ta bindë Ukrainën nëpërmjet marrëveshjes së Ohrit që ta...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.