×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Toka plot me kufoma, dalin pamjet nga lufta e djeshme Armeni-Azerbajxhan

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Azerbajxhani njoftoi se më shumë se 550 ushtarë të ushtrisë armene u vranë dhe u plagosën në përleshjet e djeshme.

  Sipas deklaratës së bërë nga Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit, gjatë përleshjeve u shkatërruar 22 tanke dhe automjete të tjera të blinduara, 15 sisteme raketash kundërajrore OSA, 18 mjete ajrore pa pilot, 8 topa të artilerisë të ushtrisë armene.

  Sipas deklaratës, më shumë se 550 ushtarë armenë u vranë dhe u plagosën, ndërsa u shkatërruan edhe 3 depo municioni që i përkisnin ushtrisë armene. Në përleshjet rreth fshatit Talysh afër zonës Terter, komandanti i batalionit ajror armik, nënkoloneli Lernik Babayan, u vra dhe personeli i njësisë ushtarake nën komandën e tij pësoi humbje të mëdha. Gjithashtu bëhet e ditur se disa lartësi rreth fshatit Talysh u pastruan nga forcat pushtuese.

  Ministria publikoi gjithashtu imazhe ajrore të kufomave të ushtarëve armenë. Në deklaratë, u raportua se pozicionet e ushtrisë armene u goditën me raketa dhe artileri dhe forcat armene u tërhoqën. “Për shkak të numrit të madh të ushtarëve të plagosur në ushtrinë armene, ka një mungesë hapësire në spitalet ushtarake dhe spitalet civile, ndërsa po jetohet edhe mungesë në rezervat e gjakut. Si gjithmonë, pala armene fsheh numrin e vërtetë të viktimave në ushtri nga njerëzit”, thuhet në deklaratën e Ministrisë.

  Nga ana tjetër, Azerbajxhani paralajmëroi ushtrinë armene, e cila vazhdon të qëllojë mbi vendbanimet civile. Në deklaratën e Ministrisë së Mbrojtjes së Azerbajxhanit, bëhet e ditur se ushtria armene hapi zjarr në qytetin Terter nga orët e mëngjesit, ndërsa thuhet se “Ne e paralajmërojmë Armeninë për herë të fundit. Edhe ne do të kundërpërgjigjemi për të marrë masa”.

  Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev nënshkroi dekretin për të deklaruar mobilizim të pjesshëm në vend. Sipas dekretit, Shërbimi Ushtarak dhe i Mobilizimit të Azerbajxhanit do të zbatojë masa në lidhje me rekrutimin e ushtarëve, mobilizim dhe transportin e tyre. Përleshjet filluan dje në mëngjes pasi forcat armene hapën zjarr në vendbanimet civile të Azerbajxhanit në vijën e frontit Armeni-Azerbajxhan. Pas kësaj Ushtria Azerbajxhanase nisi një kundërsulm dhe çliroi disa vendbanime nga pushtimi./TRT/

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kandidati për president i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani sot theksoi se ka marrë informacione se lufta në lindjen e Mesme mund të...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  "Trashëgimia e Roberto Cavallit do të jetojë përmes artit të tij, krijimtarisë së tij dashurisë për natyrën, kafshët dhe nëpërmjet familjes së...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë momenter nga pritja që i është bërë në Pallatin Elysee në Paris, ku u prit...
  Të tjera
  Lajme12 Prill 2024
  Avokati Azem Vllasi, thotë se shtetet perëndimore po e tolerojnë presidentin serb, Aleksander Vuçiqin, kjo për arsye që ai të mos shkojë...
  Sport12 Prill 2024
  Ulpiana dhe Vllaznia e Pozheranit përjashtohen nga Liga e Parë. Vendimi është marrë nga Komisioni Disiplinor dhe i Etikës i shkallës së...
  Lajme12 Prill 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka reaguar pas vrasjes së 21-vjeçares në Ferizaj dhe plagosjes së 15-vjeçarit. Krasniqi tha se ajo ishte...
  Lajme12 Prill 2024
  Sot në fshatin Shirokë të Suharekës, patrullat e policisë kanë kapur në flagrancë dy shoferë, të cilët ishin duke garuar me automjetet...
  Lajme12 Prill 2024
  Misioni i OSBE-së në Kosovë ka reaguar pas vrasjes së një 21 vjeçare nga bashkëshortin në Ferizaj.    Ata kanë përgëzuar Policinë e...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ndodhet në Francë, në një vizitë zyrtare me ftesë të presidentit Emmanuel Macron. Pas nderimeve ushtarake në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.