×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lufta për ujë: ShBA-ja ia pezullon ndihmat Etiopisë për shkak të digës në Lumin Nil

  FrontOnline
  05 Shtator 2020

  Shtetet e Bashkuara kanë pezulluar një pjesë të ndihmave financiare për Etiopinë për shkak të mungesës së përparimit në bisedimet me Egjiptin dhe Sudanin rreth digës masive që Etiopia është duke e ndërtuar në Nilin e Kaltër.

  Etiopia, Sudani dhe Egjipti janë përplasur për një kohë të gjatë shkaku i mbushjes dhe operimit të digës së Etiopisë. Mosmarrëveshja vazhdon të mbetet e pazgjidhur, ndonëse mbushja e rezervuarit të digës ka filluar në muajin korrik.

  Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit i tha agjencisë Associated Press se vendimi për pauzim të përkohshëm të një pjese të ndihmave ndaj një aleati kyç për sigurinë rajonale e reflekton shqetësimin e Shteteve të Bashkuara për vendimin e njëanshëm të Etiopisë për fillimin e mbushjes së rezervuarit para një marrëveshjeje dhe para zbatimit të të gjitha masave të nevojshme të sigurisë.
  Etiopia e cilëson këtë digë si jetike për sektorin e energjisë dhe zhvillimin e përgjithshëm të vendit, por Egjipti dhe Sudani e vlerësojnë atë si kërcënim serioz për furnizimin e tyre me ujë, shkruan Al Jazeera, transmeton Gazeta Express.

  Ende nuk është e qartë sa milionë dollarë janë pezulluar nga ndihma amerikane për Etiopinë ose sa gjatë do të zgjasë ky pezullim. Megjithatë, një burim nga Kongresi për agjencinë Reuters tha: “Deri 100 milionë dollarë ose një shumë e ngjashme me këtë do të preken. Nga këto, 26 milionë dollarë janë fonde që u skadon afati në fund të vitit fiskal”.

  Vendimi i Shteteve të Bashkuara për pezullim e ndihmave financiare erdhi pasi tri shtetet afrikane dështuan të premten e kaluar që të arrijnë marrëveshje për menaxhimin e digës pas dhjetë ditësh bisedime.

  Departamenti i Shtetit tha se fillimi i mbushjes së rezervuarit para zbatimit të masave të nevojshme të sigurisë krijon rreziqe serioze për popullatën e vendeve që shtrihen në pjesën e poshtme të rrjedhës së lumit.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në Spitalin e Traumës. Policia e Tiranës njofton se një 47-vjeçar...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Kryesuesi i ekipit të Serbisë në dialog, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në raundin e ri...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...
  Të tjera
  Vip25 Shkurt 2024
  Silvi Forte është banori më i ri i shtëpisë së Big Brother Vip, i cili u fut mbrëmjen e djeshme, së bashku...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...
  Sport25 Shkurt 2024
  Më 25 mars, kombëtarja e Shqipërisë do ta luajë një ndeshje miqësore kundër Suedisë. Ndeshja do të zhvillohet në ora 19:00 në...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Bjellorusia po mban sot zgjedhje parlamentare dukshëm të kontrolluara dhe nën masa të larta të sigurisë në qendrat e votimit, për të...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Taulant Balla, ka njoftuar se brenda 24 orëve janë arrestuar 15 persona. Ai me këtë rast ka...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish-deputetja dhe moderatorja, Grida Duma, ka folur për ndjenjat që i jep Kosova sa herë të jetë e pranishme. E ftuar në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.