Gjuha:
×
Etiketë: shbaja
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë regjistruar 36 mijë e 919 raste të reja me koronavirus. Në 24 orët e fundit janë shënuar 266 raste që kanë përfunduar me fatalitet, thuhet në të dhënat e...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Ushtria e Shteteve të Bashkuara i ka dërguar 70 kamionë në Siri përmes një pikëkalimi kufitar me Irakun, thanë të premten burimet lokale. Në mesin e mjeteve të dërguara janë 12 automjete të blinduara, disa...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Shtetet e Bashkuara kanë shtuar prezencën ushtarake në Siri, pasi disa forca ushtarake rusë kanë intensifikuar tensionet në këtë vend. Incidentet në mes të forcave amerikane dhe ruse që kontrollojnë këtë zonë kanë eskaluar këtë...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Njëzet e nëntë vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë, lëshuan një deklaratë të përbashkët, duke dënuar Bjellorusinë për mbylljen e Internetit dhe bllokimin e disa faqeve pas zgjedhjeve presidenciale “të manipuluara” muajin e kaluar....
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë raportuar 36 mijë e 782 raste të reja të infektimit me koronavirus. Në 24 orët e fundit janë shënuar gjithashtu 977 vdekje, sipas Johns Hopkins University. Janë së paku...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Autoritetet amerikane në qarkun e Kolombias, njoftuan se kanë lëshuar urdhër-arrest dhe aktakuzë ndaj Lirim Sylejmanit, për mbështetje të grupit militant, Shteti Islamik (IS) si dhe për trajnim nga ky grup, të cilin Uashingtoni e...
Bota/Rajoni16 Shtator 2020
Organizata Botërore e Tregtisë vlerësoi të martën se Shtetet e Bashkuara i kanë shkelur rregullat globale të tregtisë përmes vendosjes së taksave miliardëshe ndaj Kinës. Ndaj këtij vlerësimi reagoi Uashingtoni, duke thënë se taksat e...
Lajme15 Shtator 2020
Drejtoria e Arsimit e Komunës së Ferizajt në bashkëpunim me Programin ROMACTED të Këshillit të Evropës ka përmbyllur me sukses projektin për ri-integrimin e komunitetit RAE në komunën e Ferizajt, pjesë e planit të veprimit...
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Bill Gates, themeluesi i Microsoftit dhe bashkëkryetar i Fondacionit Bill dhe Melinda Gates, e quajti përgjigjen e SHBA-së ndaj COVID-19 “tronditëse” dhe “të keqmenaxhuar” në një intervistë të botuar të hënën në Stat. “E dini,...
Lajme11 Shtator 2020
Marrëveshja e Washingtonit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizim të marrëdhënieve ekonomike po shihet si shtrim i rrugës së arritjes ssë marrëveshjes paqësore në mes të dyja vendeve. Kjo e ka shtyrë deputetin e Partisë...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
SHBA-ja thotë se ka revokuar vizat e më shumë se një mijë studentëve dhe studiuesve kinezë që vlerësohet se janë të rrezikshëm për sigurinë e amerikanëve. Masat pasojnë një deklaratë të presidentit, Donald Trump që...
Front TV09 Shtator 2020
Të premten në Uashington me ndërmjetësimin e SHBA-ve është arritur një marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë, për normalizim të marrëdhënieve ekonomike. Kjo marrëveshje është mirëpritur në vend, por ka pasur edhe kritika sidomos...
Lajme05 Shtator 2020
Kryetari i LDK’së Isa Mustafa nënshkrimin e marrëveshjes për normalizim ekonomik nga Kosova dhe Serbia e ka quajtur përfitim nga ShBA’ja. Mustafa thotë se ata që kanë pritur njohje reciproke me një takim të vetëm...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.