×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Më shumë se gjysmë viti nga shpërthimi i COVID-19, këto janë vendet ku ende s’është infektuar askush

  FrontOnline
  05 Gusht 2020

  Në dhjetor 2019, koronavirusi u përhap fillimisht në Wuhan të Kinës. Por, disa javë më vonë, virusi i njohur si COVID-19, u bë një pandemi globale.

  Shkencëtarët, zyrtarët shëndetësorë dhe qeveritë në të gjithë botën kanë inkurajuar qytetarët ta praktikojnë distancën fizike dhe të shmangin daljen jashtë për qëllime të panevojshme.

  Disa prej vendeve që nuk kanë raportuar asnjë rast të koronavirusit deri më tani janë: Kiribati, Ishujt Marshall, Mikronezi, Nauru, Korea e Veriut, Palau, Samoa, Ishujt Solomon, Turkmenistan, Tuvalu, Vanuatu.

  Sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins, më shumë se 18.3 milionë njerëz janë infektuar, dhe numri i vdekjeve globale ka shkuar mbi 695,000. Më shumë se 10 milionë pacientë janë shëruar.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Numri i të vdekurve në haxh i këtij viti ka kaluar 1,000, tha një raport i AFP-së të enjten, më shumë se gjysma...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, gjatë ditës së sotme dhe të premten do të qëndrojë në Austri, ku do të...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Policia hungareze ka arrestuar një shtetas kosovar pasi e kapi duke tentuar të kontrabandonte 11 kilogramë marihuanë në Hungari përmes kufirit serbo-hungarez....
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Presidentja Vjosa Osman është takuar me homologen e saj sllovene, Natasha Pirc-Musar, në margjinat e Samitit të Paqes për Ukrainën që u...
  Lajme20 Qershor 2024
  Presidenti Bajram Begaj zhvilloi sot në Berlin një takim me përfaqësues të mërgatës shqiptare në Gjermani. Figura të suksesshme në fusha të...
  Lajme20 Qershor 2024
  Ish-deputeti i LDK-së, Shkumbin Gashi dhe Sylë Balaj janë liruar nga akuza për keqpërdorim me vota për zgjedhjet e shkurtit 2021. Sipas...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohen më 26 qershor në Bruksel. Lajmin për takimin...
  Lajme20 Qershor 2024
  Ka dështuar mbledhja e Komisionit Hetimor Parlamentar lidhur me nivelin e menaxhimit të marrëdhënies së punës të anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, gjatë ditës së sotme dhe të premten do të qëndrojë në Austri, ku do të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.