×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedoni, 50% e pacientëve që kanë humbur jetën nga COVID-19 janë hospitalizuar për shërim tepër vonë

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Drejtoresha e Klinikës për Sëmundje Ngjitëse, Milena Stevanoviq duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve për vdekshmërinë nga COVID-19, tha se 50% e pacientëve që kanë humbur jetën nga COVID-19, janë sjellur për shërbim tepër vonë dhe se rezultati do të ishte më ndryshe nëse pacientët do të konsultoheshin me mjekun amë.

  “Nga numri i përgjithshëm i mbi 470 të hospitalizuarve dhe të shëruarave në klinikë, kemi 90 pacientë që kanë vdekur. Pjesa më e madhe e pacientëve janë sjellur pas 10-15 ditë që janë shëruar në shtëpi, pa pasur asnjë konsultim me mjekut. Të paktën 50% e pacientëve që janë shëruar te ne dhe kanë vdekur, janë sjellur tepër vonë për shërim dhe besoj se rezultati do të ishte ndryshe nëse të paktën janë do të konsultoheshin me mjekun e tyre amë”, tha Stevanoviq, njofton Telegrafi Maqedoni.

  Ajo gjithashtu tha se në klinikë tashmë kanë një numër të madh të të vdekurve që nuk janë aq të moshuar dhe se janë në moshën e mesme të cilën nuk kanë paraqitur si të sëmurë kronik.

  Ndryshe, sipas analizës së Institutit për Shëndet Publik të vdekshmërisë derimë 15 qeshor në vend janë regjistruar 193 raste ku pjesa më e madhe janë mbi moshën 60 vjet.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Zyrtarët amerikanë presin që faza aktuale e operacionit tokësor të Izraelit në Gaza që synon skajin jugor të Rripit të zgjasë deri...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka marrë pjesë në prezantimin e masës 1.2 për subvencionimin e familjeve me asistencë sociale. Ai ka thënë se...
  Opinione06 Dhjetor 2023
  Nga Shqipe Pantina Sa here ju ka ndodhë që keni qenë në një restorant apo vend publik ku ka pasur edhe fëmijë...
  Sport06 Dhjetor 2023
  Shorti i të shtunës për kampionatin evropian të futbollit Euro 2024 u detyrua të ndërpritej për disa minuta pasi zhurma pornografike nisën...
  Sport06 Dhjetor 2023
  Vedat Muriqi është bërë një problem i madh për Mallorcën. Sulmuesi kosovar e ka marrë në qafë ekipin spanjoll pas lëndimit që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Në Prishtinë është bërë prezantimi i masës 1.2 për zbutjen e ndikimit të krizës energjetike te familjet me asistent sociale. Ministri i...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  “Kurrë nuk do të dihet motivi i vrasjes së Liridona Ademajt”, kështu ka deklaruar avokati Tomë Gashi. Përmes një reagimi në rrjetin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.