Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Katër komisione parlamentare mblidhen sot, diskutohen këto çështje

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Në Kuvendin e Kosovës, sot do të mblidhen katër komisione parlamentare.

  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike që në rend dite ka shqyrtimin e Raportit të Auditimit për Ministrinë e Diasporë, Investimeve Strategjike, për vitin 2019, do të mblidhet në ora 10:00.

  Edhe Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregullore e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsion do të mblidhet sot.

  Në këtë komision i pranishëm do të jetë edhe ministri i Drejtësisë, Selim Selimi. Aty do të diskutohet lidhur me programin legjislativ për vitin 2020, respektivisht të Projektligjeve të Ministrisë së Drejtësisë si dhe për gjendjen në Institucionet Korrektuese në Republikën e Kosovës për shkak të pandemisë me COVID-19.

  Po ashtu do të formohet edhe grupi punues që do të bëjë shqyrtimin e propozimeve për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit për Ndihmë Juridike Falas. Ky komision do të mbahet në ora 13:00.

  Në ora 13:00, do të mblidhet edhe Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore për Persona të Pagjetur dhe Peticione. Këtu do të diskutohet raporti i panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit.

  Ndërsa, në orën 14:30 do të mblidhet Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19 nga ana e Qeverisë së Kosovës.

  Aty do të dëgjohen dëshmitë e dëshmitarëve, ku i pranishëm do të jetë edhe ish-sekretari i Ministrisë së Shëndetësisë, Naim Bardiqi.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Instituti Hidrometerologjik ka njoftuar për motin që pritet të mbajë nesër e pasnesër. Dita e shtune parashihet të mbajë me mot me...
  Lajme24 Mars 2023
  Këshilltarja Politike në Këshillin e Përhershëm të OSBE-së në Vjenë, Elisabeth Rosenstock-Siller, ka thënë se përdorimi i forcës nga NATO kundër regjimit...
  Lajme24 Mars 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, është takuar me Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, Gazmend Hoxha. Gjatë takimit, Sveçla e Hoxha...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Kostoja e ndërtimit në Kosovë, pas më shumë se një viti rritjeje të vazhdueshme, ka rënë. Megjithatë, kjo nuk ka bërë që...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pritet të zhvillojë këtë të diel një vizitë në Tiranë. Kurti do të takohet me kryeministrin e...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri nga protestuesit në Francë. Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të...
  Lajme24 Mars 2023
  Ish-i mbijetuari i masakrës në burgun e Dubravës, invalidi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sadik Zeqiri, sa herë që vjen data 24...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Pentagoni raportoi se një kontraktor amerikan u vra dhe pesë trupa ushtarake amerikane, si dhe një kontraktor tjetër, u plagosën në një...
  Lajme24 Mars 2023
  Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Faton Abdullahu, ka thënë se po të bëheshin në të kaluarën lëshime sa i përket...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.