×
 • Lajme
 • Lajme

  Drejtori i IKD-së: Çdo deklarim i Thaçit lidhur me Specialen mund të konsiderohet nga prokurorët si ndërhyrje

  FrontOnline
  25 Gusht 2020

  Por këto veprime të Thaçit nga ana e Drejtorit të Institutit të Kosovës për Drejtësi (IKD), Ehat Miftaraj po shihen si të gabuara pasi vet Presidenti është subjekt i një aktakuze dhe çdo adresim i tij lidhur me Specialen nga ana e prokurorëve të specializuar mund të konsiderohen si ndërhyrje në punën e kësaj Gjykate.

  LEXO EDHE: Adresimi i Thaçit për Specialen, Miftaraj thotë se është ndërhyrje në punën e Gjykatës

  “Presidenti Thaçi tanimë është subjekt i një aktakuze nga Prokuroria e Specializuar deri më 24 tetor të këtij viti, gjyqtari i procedurës paraprake do të marr vendim lidhur me hedhjen apo konfirmimin e asaj aktakuze.Në këtë drejtim edhe pse i njejti ushtron pozitën e Presidentit të Republikës çdo adresim lidhur me punën e Gjykatës Speciale sigurisht që mund të konsiderohet ndërhyrje në punën e sajë”, ka thënë Miftaraj .

  Miftaraj më tutje shprehet se edhe shkresa dërguar Kuvendit për zgjatje të mandatit prokurorët e Speciales do të vëzhgojnë dhe të masin deklarimin apo veprimet e kujtdo që mund të pengojnë punë e kësaj gjykate.

  “Këto iniciativa në publik mund të perceptohen që presidenti Thaçi në një far mënyre dëshiron ta ruaj punën, pavarësinë e Gjykatës, por për gjyqtarët dhe prokurorët e Gjykatës Speciale, nëse punojnë në mënyrë profesionale sigurisht që do ta masin çdo veprim çdo deklaratë të kujtdo qoftë të cilët kanë mundur të pengojnë punë e gjykatës e me këtë të pengojnë administrimin e drejtësisë” ka thënë Miftaraj.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Lajme19 Maj 2024
  Njëzet ekipe shpëtimi dhe dronë janë dërguar në zonën ku helikopteri në të cilin ndodheshin presidenti iranian, Ebrahim Raisi dhe ministri i...
  Lajme19 Maj 2024
  Ekzekutivi po vazhdon procesin e racionalizimit të agjencive të pavarura dhe atyre qeveritare, por ende nuk se sa prej 80 agjencive aktuale...
  Lajme19 Maj 2024
  Një helikopter me të cilin po udhëtonte presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i tij i jashtëm bëri një ulje të detyruar...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka ndarë një video nga takimi dhe konferenca e përbashkët me Nënsekretaren amerikane të Shtetit për Diplomaci Publike, Liz...
  Lajme19 Maj 2024
  Kandidati i PDK-së për kryeministër, Bedri Hamza, në Zvicër është takuar me diasporën atje, të cilët i ka falënderuar për mikëpritjen. Ai...
  Lajme19 Maj 2024
  Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami ka thënë se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë të pavërteta kur deklaron se...
  Lajme19 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës ka njoftuar se sot është djegur një kontejner i mbeturinave. Në njoftim thuhet se falë reagimit të qytetarëve është...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka vdekur ditën e shtunë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Bylykbashi. Më parë, i ndjeri kishte kërkuar ndihmë edhe për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, vlerëson se projekti i tyre për trajtimin, mbrojtjen dhe promovimin e lokalitetit arkeologjik të Dresnikut po...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.