Lajme

Bieber: Pika 10 lidhet vetëm me njohjen e pakicave – Amerika po përpiqet ta përdorë dialogun për politikë të brendshme

Bieber: Pika 10 lidhet vetëm me njohjen e pakicave – Amerika po përpiqet ta përdorë dialogun për politikë të brendshme
10:56 | 04 Shtator 2020

Florian Bieber, profesor i shkencave politike dhe ekspert i Ballkanit në Universitetin e Gracit, tha sot se ai interpretoi bisedimet e Shtëpisë së Bardhë për Kosovën më shumë si një përpjekje nga pala amerikane për të përdorur dialogun për politikën e brendshme dhe se Donald Trump mund të “shesë disa suksese ndërkombëtare”pavarësisht nga substanca dhe rezultatet “.

“Unë nuk do ta interpretoja atë si dëshmi se marrëveshja duhet të nënshkruhet me të vërtetë dhe se është me të vërtetë diçka që do të ndikojë në marrëdhëniet midis Serbisë dhe Kosovës,” i tha Bieber televizionit N1.

I pyetur pse historia në lidhje me marrëveshjen që do të nënshkruhet sot është një sekret, ai tha se është një praktikë diplomatike që ishte e vlefshme në marrëveshjen e Brukselit, për shembull, dhe se gjatë bisedimeve, një marrëveshje e propozuar zakonisht nuk publikohet.

Bieber theksoi se nuk është një praktikë të njoftosh marrëveshjen derisa të merren vesh të gjitha detajet, por ai vlerësoi se Shtetet e Bashkuara nuk synojnë të imponojnë një marrëveshje, siç u duk në disa media të enjten, transmeton Klan Kosova.

Ai kujtoi se Richard Grenell thotë se qëllimi i tij nuk është të arrijë njohjen e ndërsjellë të Serbisë dhe Kosovës, por se bëhet fjalë për marrëdhënie ekonomike.

“Të gjitha provat që kemi parë nuk dëshmojnë se marrëveshja ka të bëjë me njohjen. “Edhe pika e diskutueshme 10, nëse lexohet, ka të bëjë vetëm me njohjen e pakicave, dhe jo njohjen e të dy palëve me njëra-tjetrën, më duket se është shpikur nga pala serbe,” tha Bieber.

I pyetur nëse pika e diskutueshme 10 është një gabim terminologjik, Bieber deklaron se në versionin anglisht që ai pa dhe që po qarkullonte në media, pika 10 lidhet ekskluzivisht me pakicat dhe se nuk flitet fare për njohje, transmeton Klan Kosova.

Përfito FALAS një pushim për çift në Budva

Të tjera