×
Etiketë: njohjen
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Analisti pranë Institut të Izraelit për Politikat e Jashtme Rajonale, ka thënë se njohja e Kosovës nga Izraeli, 12 vjet pas shpalljes së pavarësisë, vjen në një kohë kur pozita e palestinezëve në skenën globale...
Lajme22 Shtator 2020
Sot është mbajtur mbledhja e radhës e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, ndërsa anëtarët u takuan me një delegacion nga Afrika Qendrore. Është anëtarja e këtij komisioni, njëherit deputetja e PDK-së, Ariana Musliu-Shoshi,...
Lajme21 Shtator 2020
Haradinaj Stublla kërkon njohjen nga shtetet jo njohëse të Kosovë të Organizatës për Bashkëpunim Islamik Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, të hënën zhvilloi një bisedë telefonike...
Lajme17 Shtator 2020
Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani në seancën ku po raporton kryeministri Avdullah Hoti për dialogun ka thënë se ky i fundit ka humbur mundësinë për njohje reciproke me Serbinë në Uashington. Kryeparlamentarja tha...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Pas seancës së sotme të rregullt të Presidencës së BeH dhe dy seancave të jashtëzakonshme, anëtari i këtij institucioni shtetëror, Zhelko Komshiq ka bërë të ditur se ai dhe kryetari i Presidencës së Bosnjës Shefik...
Lajme17 Shtator 2020
Në Sarajevë sot pritet të debatohet për njohjen e Kosovës dhe lëvizjen e Ambasadës së Bosnjë e Hercegovinës nga Tel Avivi në Jerusalem. Në takimin e rregullt të Presidencës do të diskutohet edhe kriza e...
Lajme16 Shtator 2020
Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, zhvilloi sot një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm dhe të Mbrojtjes të Republikës së Irlandës, Simon Coveney. Kryediplomatja Haradinaj Stublla,...
Lajme16 Shtator 2020
Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se sheh mundësi që Kosova të marr njohjen e pesë vendeve të BE-së dhe liberalizimin e vizave. Këtë Limaj e thotë se tani Kosova është serioze në...
Lajme15 Shtator 2020
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se vetëm Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të sjellin marrëveshjen për njohje reciproke mes Kosovës dhe Serbisë. Të gjitha përpjekjet tjera, ai i ka quajtur të kota....
Bota/Rajoni14 Shtator 2020
Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj, sot ka zhvilluar një takim me ambasadorin e Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, me të cilin ka biseduar për rëndësinë e jashtëzakonshme të...
Lajme13 Shtator 2020
Njeriu i dytë në LDK, Lutfi Haziri, ka fjalë të mira për Marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë në Washington. Ka thënë se është rikthyer roli amerikan në dialog, është bërë hapja e korridoreve...
Bota/Rajoni09 Shtator 2020
Anëtari serb i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës Milorad Dodik e ka komentuar kërkesën e kolegut të tij kroat për seancë të jashtëzakonshme ku do të diskutohet njohja e Kosovës. Ai ka thënë se do...
Bota/Rajoni08 Shtator 2020
A ndodhet Bashkimi Evropian më nën presion pas marrëveshjes së Uashingtonit? A i vendos ajo Kosovën dhe Serbinë në dilemë mes SHBA dhe BE-së? Analisti austriak, Prof. Florian Bieber, në një intervistë për Deutsche Welle...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.