×
 • Lajme
 • Lajme

  Lutfi Haziri lartëson marrëveshjen e Washingtonit dhe njohjen nga Izraeli

  FrontOnline
  13 Shtator 2020

  Njeriu i dytë në LDK, Lutfi Haziri, ka fjalë të mira për Marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë në Washington. Ka thënë se është rikthyer roli amerikan në dialog, është bërë hapja e korridoreve ekonomike. E ka mirëpritur edhe njohjen nga Izraeli.

  Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, ka nisur të ndryshojë pak mendjen sa i përket punëve që po i bën Kryeministri Avdullah Hoti. Derisa më herët e ka kritikuar për menaxhimin e pandemisë dhe për dialogun me Serbinë, tash Haziri ka nisur të flasë fjalë të mira për Marrëveshjen e Washingtonit.

  Në një përgjigje për Gazetën Express, Haziri ka thënë se Marrëveshje është pozitivie në tri aspekte. Së pari, për shkak të rikthimit të amerikanëve në dialog. Së dyti, për shkak të hapjes së korridoreve ekonomike në rajon. Dhe, hapi tjetër pozitiv i Marrëveshjes është njohja nga Izraeli.

  “Rikthimi i fuqishëm i rolit amerikan në ndërmjetësimin dhe hapja e korridoreve ekonomike për rajonin. Njohja e Izraelit hap mundësi për Kosovën, po ashtu”, ka thënë Haziri, në një përgjigje të dielën për Express.

  PDK dhe Vetëvendosje kanë kundërshtuar marrëveshjen e arritur më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë. Kanë pasur vërejtje sidomos në dy pikat e Marrëveshjes atë për Ujmanin dhe për Minishengenin.

  Kryeministri Avdullah Hoti e ka mbrojtur ujdinë e arritur me ndihmën e Donald Trump duke thënë se po shkohet drejt njohjes reciproke me Serbinë.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Kronika18 Prill 2024
  Mbi 10 mijë raste të raportuara të dhunës në familje janë bërë në Policinë e Kosovës prej vitit 2020 deri më 2023...
  Lajme18 Prill 2024
  Të martën, Kosova u mbështet nga shumica dërrmuese e deputetëve në Asamblenë e Parlamentare të Këshillit të Evropës, duke shënuar një hap...
  Kronika18 Prill 2024
  Brenda pesë ditëve ndodhën dy ngjarje tragjike në Kosovë. Dy gra u privuan nga jeta prej bashkëshortëve, njëra në Ferizaj e tjetra...
  Të tjera
  Lifestyle18 Prill 2024
  Dashi Do të përfshiheni në një debat mjaft të ndezur, i cili rrezikon që të kthehet agresiv. Mundohuni që të mos keni...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Bruksel do të zhvillohet takimi mes Kosovës dhe Serbisë. Bashkimi Europian ka konfirmuar se takimi i radhës në nivel të...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama për nder të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prishtinës, sot do të bëjë homazhe te varrezat...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot me fillim nga ora 09:00 në sallën “1 tetori” do të mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...
  Lajme18 Prill 2024
  Të enjten mbi Kosovë parashihet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale të shkurta me diell. Sipas Meteo Kosova, gjatë...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter goditi Turqinë pas mesnate, raporton EMSC. Epiqendra e tërmetit ishte 46 kilometra në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.