×
Etiketë: washingtonit
Lajme30 Shtator 2020
Ambasadori i ShBA’ve në Beograd, Anthony Godfrey, ka thënë se Marrëveshjen e Washingtonit e sheh si zotim politk dhe jo si një marrëveshje ligjërisht të obligueshme sepse idea për një normalizim ekonomik është e rëndësishme...
Lajme24 Shtator 2020
Ministrja e Drejtësisë dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla është takuar sot me ambasadorin britanik, Nicholas Abbott. Kryediplomatja kosovare, përmes një postimi në Facebook, tha se në këtë takim u diskutua për zhvillimet e fundit politike. “Shkëmbyem...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Anëtarët e Presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës, Shefik Xhaferoviq dhe Zheljko Komshiq, kroat i cili u zgjodh nga votat e muslimanëve, po mbrojnë njohjen e pavarësisë së vetëshpallur të Kosovës. Kështu tha ministri i Jashtëm...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Kancelari austriak, Sebastian Kurz e ka vlerësuar lartë marrëveshjen e Washingtonit, ndërsa i ka përgëzuar liderët e Kosovës dhe Serbisë për gatishmërinë e bashkëpunimit, nga i cili sipas tij përfitojnë të gjitha shtetet e rajonit....
Lajme16 Shtator 2020
Isa Mustafa, kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, thotë se marrëveshja e firmosur në Washington është në dobi të gjithë rajonit pasi lidhet me zhvillimin e infrastrukturës në Kosovë, Serbi, Shqipëri dhe vende të tjera....
Lajme16 Shtator 2020
Zëvendëskryeministrja që vjen nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj-Halimaj, ka treguar se ka qenë në komunikim të vazhdueshëm me liderin e partisë së saj Fatmir Limaj gjatë kohës sa ishte pjesë e delegacionit të...
Lajme13 Shtator 2020
Njeriu i dytë në LDK, Lutfi Haziri, ka fjalë të mira për Marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë në Washington. Ka thënë se është rikthyer roli amerikan në dialog, është bërë hapja e korridoreve...
Lajme13 Shtator 2020
Eksperti amerikan për çështjen e Ballkanit, Daniel Serwer, mes shumë defekteve të marrëveshjes së arritur në Washington midis Kosovës dhe Serbisë, i ka thënë KOHËS se ajo nuk mundëson as fillim të normalizimit ekonomik. “Ky...
Lajme12 Shtator 2020
Ish-Kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka shpjeguar se ruajtja e trashëgimisë fetare është obligim që Kosova ka marrë në momentin që ka shpallë pavarësinë më 17 Shkurt 2008. Ka thënë se me Kushtetutë dhe...
Bota/Rajoni12 Shtator 2020
Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në qeverinë serbe, Marko Gjuriq, e ka quajtur një “mrekulli të vërtetë” heqjen e temave politike nga marrëveshja që Serbia nënshkroi në Shtëpinë e Bardhë dhe gjithashtu edhe...
Lajme11 Shtator 2020
Ambasadori amerikan në Serbi, Anthony Godfrey tha sot se Shtetet e Bashkuara inkurajojnë nënshkruesit e marrëveshjes në Washington për ta zbatuar atë në mënyrën si e nënshkruan. Godfrey tha në Kryqin e Kuq Serb, ku...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka folur në telefon me presidentin rus Vladimir Putin këtë mëngjes. Kështu raporton Tanjug duke iu referuar burimeve diplomatike. Kjo është biseda e parë midis liderëve të Serbisë dhe Rusisë pas...
Lajme08 Shtator 2020
Nënshkrimi i marrëveshjes mes Kosovës e Serbisë në Washington i ka hapur probleme kësaj të fundit me shumë shtete, të cilat deri dje i ka konsideruar aleatë, sidomos me pajtimin e kryetarit serb Vuçiq për...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.