×
 • Lajme
 • Lajme

  Hasani: Mbrojtja e Manastirit obligim kushteutues, s’kishte nevojë të ishte në Marrëveshjen e Washingtonit

  FrontOnline
  12 Shtator 2020

  Ish-Kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka shpjeguar se ruajtja e trashëgimisë fetare është obligim që Kosova ka marrë në momentin që ka shpallë pavarësinë më 17 Shkurt 2008. Ka thënë se me Kushtetutë dhe me dy ligje është përcaktuar ruajtja e zonave të mbrojtura përreth manastireve.

  Këtë shpjegim Hasani e ka dhënë kur ka komentuar Marrëveshjen e arritur në Washington mes Kosovës dhe Serbisë ku është përfshirë edhe pika për të ruajtur zonat e mbrojtura të trashëgimisë fetare në Kosovë.

  “Sa i përket ruajtjes së trashëgimisë fetare, ai është obligim i Kosovës, i cili u mor përsipër nga Kushtetuta, Ligji për Komunitetet Fetare dhe Ligji për Zonat e Veçanta. Kjo tashmë është në fuqi, madje edhe pa këto dokumente, me vetë aktin e shpalljes së pavarësisë, Kosova ka ndërmarrë një detyrim ndërkombëtar për të mbrojtur të gjitha komunitetet”, ka deklaruar Hasani ka në një debat të organizuar nga KoSSev.
  Ka thënë se i vjen keq pse një vendim i Gjykatës Kushtetuese është bërë pjesë e Marrëveshjes së Washingtonit.

  “Është për të ardhur keq që kjo dispozitë është atje, sepse ekziston një vendim i gjykatës kushtetuese për tokën e Deçanit”, ka shtuar ai.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka takuar Mbretin dhe Mbretreshën e Lesotos në Dubai në kuadër të Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz ka pritur në takim delegacionin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me 29 nentor ishte paraparë që të përfundonte konkursi për kryeshef ekzekutivë të ndërrmarjes “Trepca”, por i njëjti nga menaxhmenti është shtyer...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Linda ka pasur një përplasje të ashpër me Bucin. “Edona është ‘queen’ për ty”, ka qenë...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova Santiana dhe Ylli kanë biseduar me njëri-tjetrin. Santiana iu ka drejtuar Yllit duke i thënë se...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Ylli ka biseduar me Santianën. Derisa po bisedonin Ylli i kërkoi Ganiut të mos i pengoi. Ganiu i ka thënë Yllit “ti...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë të ditur se Italia ka dislokuar trupa shtesë të tyre në Kosovë. KFOR-i...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Të martën, u raportua se Marc-Andre Ter Stegen do t’i nënshtrohet një operacioni për lëndimin që ka pësuar në shpinë që e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.