×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pas Washingtonit, Vuçiq e Putin zhvillojnë bisedën e parë telefonike

  FrontOnline
  10 Shtator 2020

  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka folur në telefon me presidentin rus Vladimir Putin këtë mëngjes.

  Kështu raporton Tanjug duke iu referuar burimeve diplomatike.

  Kjo është biseda e parë midis liderëve të Serbisë dhe Rusisë pas nënshkrimit të marrëveshjes Prishtinë-Beograd në Washington.

  Menjëherë pas ujdisë në Shtëpinë e Bardhë, Rusia drejtoi kritika ndaj kreut të shtetit serb.

  Ishte Maria Zakharova, zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, e cila kishte kritikuar presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, për mënyrën se si ishte ulur përball Donald Trumpit, Presidentin të SHBA-së, gjatë takimit që patën më 4 shtator.

  Ajo pati shpërndarë në rrjetin social Facebook një fotografi të Vuçiqit përderisa ishte i ulur karshi Trumpit në takim në Zyrën Ovale, duke vendosur poshtë saj një fotografi tjetër nga një skena e famshme e filmit “Bassic Instinct”, të Sharon Stone, e cila i kryqëzon këmbet në mënyrë provokative derisa ai ntervistohej nga policia.

  Këtë krahasim zëdhënësja ruse e bëri duke thënë se qëndrimi i Vuçiqit karshi Trump duhej të ishte pikërisht si në këtë skenë të filmit “Bassic Instinct”.

  “Nëse keni qenë i ftuar në Shtëpinë e Bardhë, dhe karrigia juaj është vendosur si për t’ju marrë në pyetje, uluni si në figurën 2, kushdo që të jeni. Thjesht më besoni”, kishte shkruar Zaharova mbi fotografi.

  Drejtori i të ashtuqujturës Zyre Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq i ishte kundërpërgjigjur asaj, duke i thënë se nuk do ta lejojë ta sulmojnë krenarinë e Serbisë, transmeton Klan Kosova.

  NimiTV, dhurata ideale e fundvitit
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.