×
Etiketë: washingtonit
Lajme07 Shtator 2020
Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell dhe emisari special i BE-së për dialogun, Mirosllav Lajçak, do të takohen sot me kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një takim tjetër...
Lajme04 Shtator 2020
Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano ka thënë se BE mori shënim epër nënshkrimin e sotëm të të marrëveshjes në Washington dhe theksoi se bisedimet midis Beogradit dhe Prishtinës mbi marrëveshjen gjithëpërfshirëse në Bruksel do të...
Lajme04 Shtator 2020
Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë që u nënshkruar të premten në Uashington. Kreu i qeverisë uroi homologun Hoti për përparimin e arritur dhe u shpreh se vetëm...
Lajme03 Shtator 2020
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti do të flas sot para mediave në lidhje me takimin e 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë. Kurti do t’u drejtohet mediave në ora 16:00 para selisë së Lëvizjes...
Lajme02 Shtator 2020
Bashkimi Evropian ka konfirmuar takimin e radhës mes Kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti dhe Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq për të hënën. Zëdhënësi i BE-së për Çështje të Jashtme dhe të Sigurisë, Peter Stano, ka...
Lajme29 Gusht 2020
Njeriu i dytë në Qeveri gjatë kohës sa Kurti ishte kryeministër, Haki Abazi, po thotë se marrëveshja e Washingtonit do ta kapitullojë Kosovën, meqë sipas tij, do t’i hiqet kontrolli mbi Ujmanin dhe Trepçën. Sipas...
Lajme27 Gusht 2020
Profesori dhe eksperti amerikan për Ballkanin, Alon Ben Meir, ka komentuar takimin që do të mbahet më 4 shtator në Uashington mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas Ben Meir, është shumë e rëndësishme që në këtë...
Lajme26 Gusht 2020
Sot disa media të caktuara në Serbi kanë ri-publikuar një lajm të vitit 2018 ku presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, kishtë parlajmëruar vizitë në Liqenin e Ujmanit. Megjithatë një lajm i tillë është fshirë menjëherë...
Lajme25 Gusht 2020
Kosova dhe Serbia do të takohen në Shtëpinë e Bardhë me 4 shtator. Kosova po këmbëngul në njohje reciproke ndërsa Serbia nuk ka ndryshuar qëndrim. Eksperti gjerman Bodo Weber është shprehur skeptik nëse ky takim...
Lajme25 Gusht 2020
Drejtori i të ashtuquajturës “Zyra për Kosovën” në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, sot ka folur për takimin e 4 shtatorit që do të mbahet në Ëashington në mes të Kosovës dhe Serbisë. Ai ka...
Bota/Rajoni21 Gusht 2020
Aleksandër Vuçiq ka thënë se ‘është e mundur të shtyhet data e takimit në Uashington por vetëm për disa ditë”. “Ka disa iniciativa për ta shtyrë takimin. Unë do të jap një përgjigje. Nuk besoj...
Lajme15 Gusht 2020
Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka folur për takimin e 2 shtatorit që do të ndodh në Washington në mes të Kosovës dhe Serbisë. Daçiq ka thënë se në këtë takim...
Lajme26 Qershor 2020
Publikimi i aktakuzës ndaj presidentit Hashim Thaçi e ka dështuar takimin e planifikuar të mbahet në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor. Pas presidentit, i cili e njoftoi emisarin amerikan Richard Grenell se nuk do...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.