[wp-story]

Bota/Rajoni

Takimi i Presidencës boshnjake për njohjen e Kosovës, Dodik: Unë votoj kundër

Takimi i Presidencës boshnjake për njohjen e Kosovës, Dodik: Unë votoj kundër
13:54 | 09 Shtator 2020

Anëtari serb i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës Milorad Dodik e ka komentuar kërkesën e kolegut të tij kroat për seancë të jashtëzakonshme ku do të diskutohet njohja e Kosovës.

Ai ka thënë se do të votojë kundër.

“Mirë e ka kërkuar. Unë do të votojë kundër secilën herë” ka thënë Dodik.

Në Presidencën boshnjake vendimet merren me konsensus.

Në Sarajevë pritet të debatohet për njohjen e Kosovës dhe lëvizjen e Ambasadës së Bosnës nga Tel Avivi në Jerusalem pas seancës së rregullt së Presidencës që do të mbahet më 17 shtator

Në këtë takim do të diskutohet kriza e emigranteve në Bosnjë e Hercegovinë dhe situata epidemiologjike atje.

Po ashtu në agjendë do të jetë edhe kërkesa e Miorad Dodik që Bosnja t’I bashkohet iniciativës për Minishengenin.

Dodik dje ka kërkuar seancë të jashtëzakonshme që Bosnja të lëviz ambasadën nga Tel Avivi në Jerusalem.

Të njëjtin ditë, anëtari kroat i Presidncës së Bosnjës ka kërkuar një seancë tjetër ku do të shqyrtohet njohja e pavarësisë së Kosovës.

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera