×
Etiketë: kosovën
Lajme30 Shtator 2020
EUROPOL-i ka kryer një operacion ndërkombëtar në të cilin 166 persona janë arrestuar. Sipas Europol, 390 000 persona dhe 44 000 automjete hynë në ‘sitën’ e kontrollit në vendet ndërkufitare, të listuar si pikat e...
Lajme30 Shtator 2020
Serbia në kuadër të normalizimit të raporteve me Kosovën nuk do ta pranojë as në mënyrë të tërthortë dhe as të drejtpërdrejtë pavarësinë e Kosovës, ka deklaruar të mërkurën shefi i Zyrës për Kosovën në...
Lajme30 Shtator 2020
Nisja e proceseve të zvarritura gjyqësore në Speciale mund të ketë ndikim të thellë mbi Kosovën dhe raportet e tensionuara të saja me Serbinë, ka shkruar e përditshmja britanike, “The Guardian” në raportin e saj...
Lajme29 Shtator 2020
Nënrkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, tha se publikimi i propozim-aktakuzës për Thaçin dhe Veselin ka qenë dush i ftoftë për Kosovën. Kjo meqenëse sipas tij janë prekur krerët e shtetit. “Kryengritja ka ndodhur në shtëpi,...
Lajme29 Shtator 2020
Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë, Gent Cakaj, ka takuar homologun e tij gjerman, Michael Roth. Cakaj ka njoftuar se të dy kanë shprehur fuqishëm nevojën që Kosovën t’i liberalizohen vizat. “Shqipëria ka bërë...
Lajme28 Shtator 2020
Ambasadori amerikan në Kosovës, Philip Kosnett ka përgëzuar miratimin e Konventës së Stambollit nga deputetët e Kuvendit të Kosovës. Kosnett përmes rrjetit social “Twitter”, ka shkruar se përmes kësaj Konvente, dhuna ndaj grave të Kosovës...
Bota/Rajoni27 Shtator 2020
Ambasadori i ri i Izraelit në Serbi, Jahel Vilan ka thënë se Izraeli ende nuk e ka njohur teknikisht Kosovën, por ka theksuar se procesi i njohjes është duke vazhduar dhe as që mund të...
Lajme26 Shtator 2020
Afër 400 milionë euro do t’i duhen Kosovës për të realizuar dy nga projektet infrastrukturore që bëjnë lidhjen mes Prishtinës dhe Beogradit. Autostrada e Paqes ‘Prishtinë – Merdare’, si dhe linja hekurudhore e relacionit po...
Lajme26 Shtator 2020
Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka mabjtur një videokonferencë me ministrin e Jashtëm të Saint Vincent dhe Grenadines, Louis Hilton Straker. Ata diskutuan për nevojën e thellimit të marrëdhënieve dypalëshe në temat e...
Lajme25 Shtator 2020
Caleb McCarry, këshilltar i Adam Boehlerit, kryeshefit ekzekutiv të Korporatës së SHBA-së për Zhvillim Ndërkombëtar Financiar (DFC), vizitoi Kosovën më 24 dhe 25 shtator. Gjatë kësaj vizite ai u takua me zyrtarë të lartë qeveritarë...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Nga 28 shtatori, Kosova do të largohet nga lista e karantinës në Zvicër. Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) sapo ka aktualizuar listën e vendeve me rrezik për koronavirusin. Britania e Madhe, Portugalia dhe Belgjika...
Vip24 Shtator 2020
Revista e famshme “Forbes” së fundmi ka publikuar një artikull për disa vende të botës që mund të vizitohen lehtësisht në kohë pandemie, kua ka përmendur edhe Kosovën. Në artikull është theksuar një arsye shumë...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.