×
Etiketë: amerika
Bota/Rajoni25 Prill 2022
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, të hënën, e ka emëruar Bridget Brink, si ambasadore të re në Ukrainë. Në një njoftim të Shtëpisë së Bardhë, thuhet se Brink tani për momentin...
Lajme22 Shtator 2020
Kryetari i LVVV-së dhe ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është pyetur në DESKU të KTV-së rreth akuzave që i janë bërë për anti-amerikanizëm. Ka thënë se për të, i dërguari i posaçëm i administratës Trump...
Lajme22 Shtator 2020
Realizimi i njërës prej pikave më të rëndësishme të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Kosovës dhe Serbisë, e nënshkruar në Uashington, fillon sot në Serbi, me mbërritjen e delegacionit të Korporatës Financiare të...
Lajme09 Shtator 2020
Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi, ka thënë se delegacioni i Kosovës asgjë nuk do të kishte refuzuar në SHBA. Bislimi në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se kundërshtimi i...
Lajme04 Shtator 2020
Pak orë para se të nënshkruhet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë, Gazeta Express mëson se ka tensione në kampin kosovar. Ramush Haradinaj dëshiron që të refuzohet marrëveshja, amerikanët paralajmërojnë sanksione ndaj...
Lajme04 Shtator 2020
Florian Bieber, profesor i shkencave politike dhe ekspert i Ballkanit në Universitetin e Gracit, tha sot se ai interpretoi bisedimet e Shtëpisë së Bardhë për Kosovën më shumë si një përpjekje nga pala amerikane për...
Lajme14 Gusht 2020
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se Kosovës i duhet roli udhëheqës i Amerikës në arritjen e marrëveshjes finale me Serbinë, njohjen reciproke në kufijtë ekzistues. Haradinaj në një postim...
Bota/Rajoni30 Korrik 2020
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha sot se SHBA-ja u këshillua ngushtë me aleatët e saj, përpara se të njoftonte numrin e trupave që do të tërhiqte nga Gjermania. “Paqja dhe siguria në...
Lajme25 Korrik 2020
Janë futur në Kosovë, disa mjete ushtarake të cilat janë dhuratë nga Amerika. Në disa fotografi shihet se tani ato gjenden në Kosovë, shkruan Indeksonline. Më poshtë pamjet.
Lajme24 Korrik 2020
Deputeti nga PDK-ja Mërgim Lushtaku i është drejtuar si “Sherife Osmani” kryeparlamentares duke iu referuar thënies së saj të djeshme “there’s a neë sheriff in town”. Osmani i është kundërpërgjigjur duke thënë se kjo thënie...
Bota/Rajoni18 Korrik 2020
Eksperti më i lartë amerikan për sëmundjet infektive doktor Anthony Fauci u shpreh i shqetësuar lidhur me rritjen së fundmi të rasteve të reja me koronavirus, veçanërisht në shtetet në jug të vendit. Gjatë një...
Bota/Rajoni16 Korrik 2020
Ylli i Kapiten Amerikës, Chad Evans, i dërgoi një videomesazh Bridger Walker, 6 vjeç, i cili shpëtoi motrën e tij katër vjeçare nga një sulm qensh. Walker u plagos rëndë dhe iu deshën një operacion...
Bota/Rajoni14 Korrik 2020
Numri i të prekurve me koronavirus në rang global i tejkaloi 13 milionë, sipas institutit amerikan John Hopkins. Shumica e rasteve të reja u regjistruan në Shtetet e Bashkuara, me mbi 60 mijë infektime në...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.