Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Zemaj pritet të takohet nesër me ministrin maqedonas, diskutohet mundësia e heqjes së testimeve PCR

  FrontOnline
  09 Shtator 2020

  Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj pritet që nesër të takojë ministrin maqedonas të Shëndetësisë Venko Filipçe ku do të diskutohet lidhur me mundësinë e heqjes së testimeve PCR për shtetasit e Kosovës nëpër pikat kufitare.

  Ambasadori i Kosovës në Maqedoninë e Veriut, Gjergj Dedaj tha se shpreson që nesër të diskutohet për testet PCR dhe të mundësohet heqja e këtyre testimeve.

  “Ka pas shumë problem për qytetarët që kanë mbetur në aeroporte, në kufij e në rrugë, edhe pse Maqedonia e Veriut ka treguar një tolerancë dhe bashkëpunim të mirë e na ka mbështetur, por mendoj se duhet hequr këto teste obligative mes dy vendeve dhe pse jo të diskutohet edhe heqja e masave të lëvizjes së lirë komplet, pra sikur është me Shqipërinë, pa kurrfarë testesh e pengesash”, tha ai.

  Sipas Dedajt duhet diskutuar dhe duhet luftuar bashkërisht pandemia COVID-19, me solidaritet dhe bashkëpunim.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, situatën në veri të Kosovës në javën e shkuar e vlerësoi si serioze dhe, sipas...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Të tjera
  Vip02 Qershor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, është mjaft aktive dhe ndan me ndjekësit në rrjete sociale postime të ndryshme. Ajo ditë më...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.