×
Etiketë: gjermanë
Lajme25 Shtator 2020
Liqeni i Ujmanit mund të quhet “Liqeni Trump”. I dërguari special i presidentit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, thotë se palët janë dakord, por zyrtarë të Bashkimit Europian nuk e mbështesin këtë ide. Viola...
Lajme23 Shtator 2020
Një ekip i mjekëve gjerman nga Instituti “Robert Koch” kanë filluar punën në Klinikën Infektive, ku do të ndihmojnë mjekët kosovarë për menaxhimin e rasteve me Covid-19. Shefi i pranimit në Klinikën Infektive Dr. Gëzim...
Bota/Rajoni03 Shtator 2020
Policia në Gjermani ka gjetur trupat e pajetë të pesë fëmijëve, në një objekt në qytezën perëndimore të Solingenit, ka raportuar të enjten “Focus Online”, duke e cituar një zëdhënës të policisë. Ndërkohë, gazeta gjermane...
Kronika01 Shtator 2020
I akuzuari për mashtrim, Anton Markaj, është deklaruar i pafajshëm në seancën e shqyrtimit fillestar të mbajtur të martën, në Gjykatën Themelore Pejë, dega në Istog. Pas leximit të aktakuzës nga prokurorja Arlinda Nallbani-Gacaferri, i...
Bota/Rajoni29 Gusht 2020
Një gjykatë gjermane i ka dhënë dritën e gjelbërt mbajtjes së protestave të planifikuara për të shtunën në Berlin kundër masave ndaj pandemisë së koronavirusit. Tremijë pjesëtarë të policisë janë vendosur në Berlin për të...
Bota/Rajoni28 Gusht 2020
Policia gjermane ka përgatitur mekanizmat për të shtypur protestat që mund të ndodhin këtë vikend në Berlin, pasi aktivistët kanë kundërshtuar masat anti-COVID-19, ndërsa kanë bërë thirrje në rrjetet sociale që tu bashkohen të tjerë...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Ambasada gjermane Tiranë në kuadër të luftës kundër pandemisë ka dhuruar sot maska, dezinfektues, termometra klinikë dhe doreza në shtëpisë së fëmijës “Orët Fatlume” në Elbasan. Lajmi u bë i dituar nga Ambasada gjermane e...
Kronika26 Gusht 2020
Një person në Prishtinë i premtoi një personi tjetër se do t`ia rregullojë vizën gjermane. E për këtë i kërkoi 1200 euro. Por, pasi i mori, këto të holla, ai nuk iu përgjigj. Ankuesi raportoi...
Lajme25 Gusht 2020
Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka njoftuar se ka marrë përgjigje nga sekretari i shtetit të Gjermanisë lidhur me liberalizimin e vizave për Kosovën, në një letër për të cilën thotë...
Bota/Rajoni25 Gusht 2020
Kremlini ka thënë të martën se nuk ka nevojë për nisje të menjëhershme të hetimeve rreth asaj sesi është sëmurë kritiku opozitar, Aleksei Navalny – duke shtuar se ende nuk është e qartë për Moskën...
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
Policia gjermane ka rritur sigurinë në spitalin në Berlin, ku po trajtohet lideri opozitar rus, Alexei Navalny. Navalny arriti në Gjermani më 22 gusht nga qyteti siberian Omsk. Ai dyshohet se është helmuar. Ende spitali...
Lajme06 Gusht 2020
Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, priti sot në takim njoftues ambasadorin e ri të Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde. Ajo me këtë rast ka thënë se Gjermania mbetet partneri kryesor i...
Bota/Rajoni03 Gusht 2020
Qeveria gjermane i ka akuzuar për shfrytëzim të papranueshëm të së drejtës për protestë dhjetëra mijëra njerëz që u tubuan gjatë fundjavës për t’i kundërshtuar masat kufizuese. Rreth 20,000 persona morën pjesë në të ashtuquajturën...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.