×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kremlini: Mjekët gjermanë u ngutën kur thanë se Navalny u “helmua”

  FrontOnline
  25 Gusht 2020

  Kremlini ka thënë të martën se nuk ka nevojë për nisje të menjëhershme të hetimeve rreth asaj sesi është sëmurë kritiku opozitar, Aleksei Navalny – duke shtuar se ende nuk është e qartë për Moskën pse mjekët gjermanë që po trajtojnë atë, janë “ngutur” me përdorim të shprehjes helmim.

  Spitali Charite që po trajton Navalnyn prej kur ai është dërguar me aeroplan në Gjermani përgjatë fundjavës, ka thënë të hënën se testet tregojnë që kritiku i Kremlinit është “helmuar”.

  Spitali në Berlin ka thënë se Navalny është në kujdes intensiv dhe është ende në komë induktive.

  Gjendja e tij shëndetësore “është serioze mirëpo ende ai nuk është në rrezik për jetë”, kanë thënë autoritetet shëndetësore.

  Pas njoftimit të mjekëve, kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka bërë thirrje Rusisë që të hetojë dyshimet për helmim të Navalnyt dhe t’i mbajë përgjegjës ata që qëndrojnë mbrapa këtij akti.

  Mirëpo zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov u ka thënë gazetarëve të hënën se klinika gjermane nuk ka identifikuar ende substancën që i ka përkeqësuar gjendjen Navalnyt.

  Peskov ka thënë se ende nuk është e qartë pse mjekët gjermanë janë “ngutur” duke përmendur helmimin.

  “Ne nuk e kuptojmë pse kolegët tanë gjermanë po nguten në përdorimin e shprehjes ‘helmim’”, ka thënë ai.

  “Nëse substanca identifikohet dhe vërtetohet se ka qenë helmim, atëherë do të ketë arsye për hetime”, ka thënë Peskov.

  Mbështetësit e Navalnyt kanë fajësuar Kremlinin dhe vetë presidentin rus, Vladimir Putin për këtë incident.

  Mirëpo Peskov ka thënë se “nuk ka mundësi që akuza të tilla të jenë të vërteta”.

  Navalny, 44-vjeçar, është sëmurë më 20 gusht teksa ka qenë në fluturim prej qytetit siberian, Tomsk për në Moskë.

  Aeroplani ka bërë ulje emergjente në Omsk, për trajtim spitalor.

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Gjithnjë e më shumë të rinj po përfshihen në luftën e bandave që është ndezur në Suedi muajt e fundit, tha të...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Nju Jork ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas përmbytjeve që prekën vendin. Shumë prej sistemeve të metrosë, rrugëve dhe autostradave të qytetit...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy njoftoi në fjalimin e tij të përnatshëm, të enjten, se Ukraina është anëtare e bordit të guvernatorëve...
  Të tjera
  Lajme30 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të enjten deklaroi se KFOR-i duhet të marrë në kontroll veriun e Kosovës. Por, i menjëhershëm ka...
  Lajme30 Shtator 2023
  Kryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovës, Imer Zeqiri, ka ftuar institucionet që të angazhohen që të paguhen shtesat e rrezikshmërisë për...
  Lajme30 Shtator 2023
  Dy ish-zyrtarët policorë, Lutfi Menxhiqi dhe Lavdim Osmani, të premten, në seancën e rigjykimit janë deklaruar të pafajshëm lidhur me akuzat për...
  Lajme30 Shtator 2023
  10:00Lëvizja VETËVENDOSJE! mban mbledhjen LII të Këshillit të Përgjithshëm. (Salla e Modelariumit të Fakultetit të Arkitekturës, afër Ministrisë së Arsimit) 12:00Organizata “Germin”, mban...
  Lajme30 Shtator 2023
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas IHK-së,...
  Lajme30 Shtator 2023
  Senatorja amerikane Jeanne Shaheen ka reaguar pas paralajmërimeve të sotme të SHBA-së se forcat serbe kanë shtuar numrin e tyre në kufi...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.