×
 • Lajme
 • Lajme

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në KEDS

  FrontOnline
  20 Dhjetor 2022

  Idriz Ferati, inxhinier i gjeneratës së mesme në pozitën e drejtorit të Auditimit në KEDS, ka hobi profesional gjetjen e metodave efikase të kursimit të energjisë elektrike.

  Ai është vazhdimisht në hulumtime inxhinierike për të gjetur alternativat më të favorshme. Së fundmi, Idrizi ka gjetur një alternativë që konsumatorëve ua ul shpenzimet për 40 për qind.

  “Vendosa panele solare në shtëpinë time për ngrohjen e ujit sanitar. Këtë investim e bëra në muajin maj dhe brenda këtyre gjashtë muajve arrita të ul shpenzimin tim mujor për 40 për qind”, thotë ai.

  Madje, gjatë verës ky investim nënkupton ulje edhe më të madhe, pasi përfitimet janë më të mëdha për shkak të kohës më të madhe me diell.

  “Gjatë muajve maj, qershor dhe korrik nuk kam bërë fare shpenzime për ngrohje të ujit pasi më ka mjaftuar energjia diellore, ku temperatura arrinte në mbi 80 gradë celsius”, thotë Idrizi.

  Në bazë të matjeve që ka bërë ai, kjo metodë sjell kursimin mesatar të mbi 350 kWh në muaj për secilin konsumator përmes investimit në panele solare për ngrohjen e ujit.

  “Sipas kalkulimeve financiare që kam bërë unë, ky investim nxjerret brenda 3 vjetësh,

  Pra, të gjithë ju që keni mundësi, ju rekomandoj ta bëni këtë, investoni sepse ia vlen”, thotë Idrizi, i cili në vazhdimësi aplikon risi në shpenzimet vetanake, duke arritur optimumin e shpenzimit në bazë të tarifave ditë/natë, gjithmonë në favorin e kësaj të fundit, kur janë përgjysmë më të ulëta.

  Përderisa ky investim është shumë më efikas gjatë muajve të ngrohtë, përfitimet e mëdha që vijnë nga ky investim, bëjnë që ta përmendim si shembull të shkëlqyer të kursimit të energjisë.

  Shih videon më poshtë:

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se në këto vende s’do të ketë rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme17 Prill 2024
  Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviq është shprehur sot e mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës pavarësisht se Presidenti i Serbisë...
  Lajme17 Prill 2024
  Deputetja nga Lista Guxo, Jeta Statovci, bllokimin e qindra qytetarëve në pikat kufitare nga autoritetet serbe, e ka cilësuar si sinjal pasqyrues...
  Lajme17 Prill 2024
  Ambasadori dhe përfaqësuesi i Shqipërisë pranë Këshillit të Evropës (KiE), Dastid Koreshi, ka vlerësuar se një koordinim i jashtëzakonshëm dhe punë intensive...
  Të tjera
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka deklaruar se 14 shqiptarë të rinj nga Bunajovci, janë ndaluar në pikën kufitare...
  Sport17 Prill 2024
  Real Madridi ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Manchester Cityt. Ishte Rodrygo i cili shënoi në minutën e 12-të të ndeshjes....
  Kronika17 Prill 2024
  Një person është arrestuar lidhur me rastin tragjik të vdekjes së 23-vjeçares ukrainase, Olena Kozii në autostradën “Arbën Xhaferi”, në muajin shkurt....
  Lajme17 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se dhjetë (10) pjesëtarë të Policisë së Kosovës janë në mesin e të ndaluarve nga...
  Vip17 Prill 2024
  Ndonëse është munduar të jetë sa më hermetik për jetën e tij private, Liam sot ka “hapur zemrën” dhe ka treguar për...
  Sport17 Prill 2024
  Tashmë sezoni në Superligën e Kosovës në basketboll ka hyrë në fazën më të nxehtë të saj. Trepça, Peja, Ylli janë skuadrat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.