Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në KEDS

  FrontOnline
  3 muaj më parë

  Idriz Ferati, inxhinier i gjeneratës së mesme në pozitën e drejtorit të Auditimit në KEDS, ka hobi profesional gjetjen e metodave efikase të kursimit të energjisë elektrike.

  Ai është vazhdimisht në hulumtime inxhinierike për të gjetur alternativat më të favorshme. Së fundmi, Idrizi ka gjetur një alternativë që konsumatorëve ua ul shpenzimet për 40 për qind.

  “Vendosa panele solare në shtëpinë time për ngrohjen e ujit sanitar. Këtë investim e bëra në muajin maj dhe brenda këtyre gjashtë muajve arrita të ul shpenzimin tim mujor për 40 për qind”, thotë ai.

  Madje, gjatë verës ky investim nënkupton ulje edhe më të madhe, pasi përfitimet janë më të mëdha për shkak të kohës më të madhe me diell.

  “Gjatë muajve maj, qershor dhe korrik nuk kam bërë fare shpenzime për ngrohje të ujit pasi më ka mjaftuar energjia diellore, ku temperatura arrinte në mbi 80 gradë celsius”, thotë Idrizi.

  Në bazë të matjeve që ka bërë ai, kjo metodë sjell kursimin mesatar të mbi 350 kWh në muaj për secilin konsumator përmes investimit në panele solare për ngrohjen e ujit.

  “Sipas kalkulimeve financiare që kam bërë unë, ky investim nxjerret brenda 3 vjetësh,

  Pra, të gjithë ju që keni mundësi, ju rekomandoj ta bëni këtë, investoni sepse ia vlen”, thotë Idrizi, i cili në vazhdimësi aplikon risi në shpenzimet vetanake, duke arritur optimumin e shpenzimit në bazë të tarifave ditë/natë, gjithmonë në favorin e kësaj të fundit, kur janë përgjysmë më të ulëta.

  Përderisa ky investim është shumë më efikas gjatë muajve të ngrohtë, përfitimet e mëdha që vijnë nga ky investim, bëjnë që ta përmendim si shembull të shkëlqyer të kursimit të energjisë.

  Shih videon më poshtë:

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka zhvilluar sot një bisedë përmbajtësore me Presidentin e Shtetit të Izraelit, Isaac Herzog si...
  Lajme21 Mars 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se e ka dërguar një zyrtar ndërlidhës në Europol. Sipas njoftimit, kjo është bërë në vazhdën e...
  Lajme21 Mars 2023
  9 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar në Kosovë në 24 orët e fundit. IKSHPK-ja ka njoftuar se gjatë kësaj kohe...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Zyrtarja e lartë e Departamentit të Shtetit, përgjegjëse për Evropën, Karen Donfried, ka vendosur të japë dorëheqjen për t’iu përkushtuar familjes së...
  Lajme21 Mars 2023
  Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, ka thënë se prej datës 16 mars janë bërë 683 inspektime, duke hasur në 149 raste të...
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, ka kritikuar Gjykatën Speciale dhe Prokurorinë Speciale lidhur me kohëzgjatjen e parashtrimit të lëndës për...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se plani i zbatimit të marrëveshjes do duhej të niste që nga dje (e hëne),...
  Vip21 Mars 2023
  Olta është e sigurt se Kiara po e shfrytëzon Luizin për lojë, por moderatores duket se nuk i intereson aspak mendimi i saj....
  Lajme21 Mars 2023
  Prej të dielës do të fillojë llogaritja verore e kohës. Natën mes të shtunës dhe të dielës (26 mars), akrepat e orës...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.