×
Etiketë: gjermanë
Bota/Rajoni03 Gusht 2020
Pavarësisht shqetësimeve për shpërthime të reja të koronavirusit në Evropë, dhjetëra mijëra nxënës gjermanë janë kthyer në shkollë më 3 gusht, pas përfundimit të pushimeve verore në landin verior, Mecklenburg-Vorpommern. Ky njëherësh është landi i...
Bota/Rajoni02 Gusht 2020
Për shkak të numrit në rritje të infeksioneve të reja në Gjermani është rritur shqetësimi i ekonomisë gjermane. “Një valë e dytë do të ishte ekonomikisht shumë më e dëmshme, se vala e parë. Kjo...
Bota/Rajoni01 Gusht 2020
Një studiues nënujor gjeti mina nga Lufta e Dytë Botërore afër Pagut, në thellësi prej vetëm 4 metrash. Velimir Vrziq, një studiues 48-vjeçar nënujor nga Rijeka, gjeti dy mina antianije pranë ishullit Pag. Këto janë...
Bota/Rajoni29 Korrik 2020
Në Gjermani, më shumë se një e katërta e banorëve kanë origjinë emigrantësh, një rritje kjo me më shumë se 2 % vitin e kaluar, raportoi sot Zyra Federale e Statistikave. Shifra është rritur me...
Bota/Rajoni25 Korrik 2020
Autoritetet gjermane po u bien kambanave për një valë të dytë të pandemisë së koronavirusit të ri që tashmë po godet vendin për shkak të rritjes së normave ditore të infeksionit, ndërkohë që edhe organizmi...
Lajme24 Korrik 2020
Shumë vetë presin për një vizë pune për të ardhur në Gjermani. Po si qëndron puna aktualisht me dhënien e vizave në ambasada? Dhe a po e ndryshon kriza e Coronës nevojën e Gjermanisë për...
Bota/Rajoni21 Korrik 2020
Gazeta “Frankfurter Allgemeine Zeitung” në numrin e sotëm prezanto statistika, të cilat flasin për zbrazjen dramatike të Shqipërisë në vitet e fundit nga kuadri mjekësor, të cilin nuk e kishte të mjaftueshëm as para këtij...
Lajme13 Korrik 2020
Sipas eurodeputetes gjermane, zgjatja e mandatit të Eulexit, do ta ndihmojë forcimin e rendit dhe ligjit në Kosovë. Eurodeputetja gjermane, Viola von Cramon, e cila është raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian, ka përshëndetur zgjatjen...
Bota/Rajoni10 Korrik 2020
Ambasada e Gjermanisë në Tiranë paralajmëroi qytetarët e saj që të mos udhëtojnë në Shqipëri këtë verë, pasi kategorizohet aktualisht nga institucionet kompetente shëndetësore gjermane si rajon me rrezikshmëri për shkak të situatës epidemiologjike të...
Lajme09 Korrik 2020
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosova, Ramush Haradinaj ka thënë se tash janë tri lëndë para Gjykatës Speciale dhe në këtë kohë ku ndodhet procesi, është e pamundur të ndërprehet puna e saj. “Duhet...
Bota/Rajoni07 Korrik 2020
Bundeswehri gjerman në bashkëpunim me Universitetin e Mjekësisë Veterinare (TiHo) në Hanover po zhvillojnë në kundër të një projekti teste me dhjetë qenë. Qentë e përfshirë të eksperiment i takojnë shkollës së qenve të ushtrisë...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Porositë industriale gjermanë u zmbrapsën në mënyrë të moderuar në maj dhe një e pesta e kompanive në ekonominë më të madhe të Evropës thonë në një studim të botuar sot, se i trembeshin një...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Kompania gjermane e bioteknologjisë CureVac, e cila po zhvillon një vaksinë për Covid-19, ka marrë një kredi 75 milionë euro nga Banka Evropiane e Investimeve (EIB) për të zgjeruar kapacitetin e saj të prodhimit. Fondet...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.