×
Etiketë: gjermanë
Bota/Rajoni03 Korrik 2020
Afro 600 ushtarë gjermanë janë duke u hetuar rreth lidhjeve me ekstremistë, ka thënë Christof Gramm, kreu i shërbimit sekret të ushtrisë, teksa është bërë e ditur për shpërbërjen e një njësiti elitar të ushtrisë,...
Lajme01 Korrik 2020
Gjashtë muajt e ardhshëm pritet të jenë mundësi e artë që të liberalizohen vizat për Kosovën. Kryesimi i Këshillit të Evropës nga Gjermania po shihet si sinjal pozitiv që qytetarët kosovarë që në fillim të...
Lajme01 Korrik 2020
Më 1 korrik Gjermania merr përsipër presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. Shumë vende anëtare të BE-së e presin me padurim fillimin e presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, të udhëhequr nga Angela Merkel, e cila insiston...
Lajme01 Korrik 2020
Ish’kryeministri i Kosovës dhe kreu i AAK’së, Ramush Haradinaj ka thënë se fakti që Gjermania e kryeson presidencën e Këshillit të BE’së për gjashtë muajt e ardhshëm është lajm i mirë për shtetin tonë. Haradinaj...
Lajme01 Korrik 2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka folur për marrjen e presidencës së BE-së nga Gjermania. Me anë të një postimi në Facebook, Hoti ka thënë se Gjermania po e merr presidencën e radhës së BE-së,...
Lajme30 Qershor 2020
Anëtarja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja për Kosovën, Viola von Cramon-Taubadel, i ka dërguar një letër kancelares gjermane, Angela Merkel dhe ministrit të Brendshëm gjerman Horst Seehofer, duke i nxitur ata që të vendosin axhendën...
Lajme30 Qershor 2020
Anëtarja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja për Kosovën, Viola von Cramon-Taubadel, i ka dërguar një letër kancelares gjermane, Angela Merkel dhe ministrit të Brendshëm gjerman Horst Seehofer, duke i nxitur ata që të vendosin axhendën...
Bota/Rajoni28 Qershor 2020
Greqia do t’i presë 170 mjekë gjermanë dhe do t’u ofrojë atyre pushime falas në ishullin Kos si mirënjohje për punën që kanë bërë në luftimin e pandemisë në Gjermani. Njoftimi nga Ministria e Turizmit...
Lajme26 Qershor 2020
Raportuesit për Ballkanin Perëndimor në Komitetin e Jashtëm të Bundestagut nga CDU/CSU-ja, Peter Beyer dhe Christian Schmidt, kanë dalë me një deklaratë publike mbi ngritjen e akuzave ndaj Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kreut...
Bota/Rajoni26 Qershor 2020
Varësisht prej shqyrtimit fillestar, Komisioni Europian mund të nisë një hetim rreth asaj nëse autoriteti shtetëror i Gjermanisë kishte shkelur ligjet e Bashkimit Europian të raportimit financiar. Këtë e bëri të ditur Valdis Dombrovskis, zëvendës...
Bota/Rajoni24 Qershor 2020
Në 1 korrik, Gjermania merr presidencën e radhës së BE-së në mesin e pandemisë së koronavirusit që kërcënon të kthehet në sfidën më të madhe të saj. Kapërcimi i kësaj situate dhe rimëkëmbja ekonomike në...
Bota/Rajoni23 Qershor 2020
Fabrika gjermane Tonnies ka njoftuar se 1.553 puntorë të saj kanë testuar pozitiv për COVID-19. Rrethi i Gutersloh në shtetin gjerman të North Rhine-Westphalia të Gjermanisë ka njoftuar se 1.553 punëtorë në fabrikën gjigande të...
Lajme20 Qershor 2020
Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka bërë një shkrim në Twiter duke thënë se nuk ka parë ndonjë rezultat për marrëveshjen Kosovë- Serbi. E menjëhershme ka qenë përgjigja e të dërguarit...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.