×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gazeta gjermane FAZ: Ikje dramatike e mjekëve nga Shqipëria

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Gazeta “Frankfurter Allgemeine Zeitung” në numrin e sotëm prezanto statistika, të cilat flasin për zbrazjen dramatike të Shqipërisë në vitet e fundit nga kuadri mjekësor, të cilin nuk e kishte të mjaftueshëm as para këtij fenomeni.

  FAZ shkruan:

  1. Askund në Europë numri i mjekëve dhe infermierëve për kokë banori nuk është më i ulët se në Shqipëri;

  2. Në fillim të dekadës 7 për qind e mjekëve shqiptarë punonin në botën e jashtme. Në vitin 2019 ishin 18 për qind;

  3. Në fund të vitit 2019 në Gjermani punonin 765 mjekë me shtetësi shqiptare – 21 për qind më shumë se vitin e mëparshëm. Pas Shqipërisë renditen Serbia, Kosova, Maqedonia e Veriut, Bosnja;

  4. Për të përballuar ikjen masive të mjekëve vendet si Rumania, Serbia, Kroacia, Sllovenia, Sllovakia kanë reaguar dhe po arsimojnë më shumë mjekë dhe infermierë në 100 mijë banorë, në krahasim me mesataren e vendeve të BE-së. Lidhur me këtë Shqipëria dhe Kosova nuk përmenden në raportin e gazetës gjermane;

  5. Rrogat e personelit mjekësor në Ballkan janë dy të tretat më të ulëta se mesatarja e BE-së.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka zgjedhur ekranin e RAI 3 për ta mbrojtur homologun e saj shqiptar, Edi Ramë përballë sulmeve...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Rebelët Houthi të Jemenit kanë thënë se kanë nisur sulmet ndaj tre anijeve në Oqeanin Indian dhe Detin e Kuq. Ata thanë...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Koreja e Veriut ka thënë të hënën se kanë dështuar përpjekjet e saj për ta dërguar një satelit tjetër spiun në orbitë....
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Lajme28 Maj 2024
  Analisti politik, Artan Muhaxhiri, për FrontOnline thotë se puna dhe se si e kanë marrë pushtetin kryetarët në komunat veriore, ka qenë...
  Lajme28 Maj 2024
  Deputetja e AAK-së¸Time Kadrijaj, për FrontOnline thotë se nuk ka ndonjë raport që vlerëson punën e katër kryetarëve të komunave veriore. ‘’Nuk...
  Lajme28 Maj 2024
  Faton Klinaku, ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL e UÇK-së, ka thënë se Prokuroria e Speciales ka marrë para nga Rusia...
  Lajme28 Maj 2024
  Në Gjykatën Speciale në Hagë sot do të vazhdojë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së, i njohur si rasti “Thaçi dhe të...
  Lajme28 Maj 2024
  Sot në orën 18:00, mbahet mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së, thuhet në njoftimin dërguar mediave. Në këtë ngjarje pritet të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.