×
 • Lajme
 • Lajme

  Von Cramon: Presidenca gjermane duhet të bëjë më shumë për heqjen e vizave për Kosovën

  FrontOnline
  25 Gusht 2020

  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka njoftuar se ka marrë përgjigje nga sekretari i shtetit të Gjermanisë lidhur me liberalizimin e vizave për Kosovën, në një letër për të cilën thotë se e ka dërguar në qershor.

  Ajo në Twitter ka shkruar se është pranuar se disa shtete nuk kanë qenë të kënaqura dhe tashmë është koha e komisionit për t’u përgjigjur.

  Von Cramon tutje ka pyetur se pse është duke u humbur kaq shumë kohë.

  Ajo tutje ka thënë se presidenca gjermane duhet të tregojë më shumë lidership lidhur me procesin, duke shtuar se Kosova meriton liberalizimin e vizave.

  “Të tri pikat kanë marrë përgjigje, asgjë në të vërtetë nuk ka ndryshuar. Këshilli vetëm po fiton kohë duke përdorur manovrime burokratike. Presidenca gjermane duhet të tregojë më shumë lidership për t’i shpërndarë dyshimet. Kosova meriton liberalizim të vizave”, ka shkruar ajo.

   

  Pompa e derivateve me çmimet më të lira në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Drejtori i Policisë së Kosovës Gazmend Hoxha në ceremoninë e diplomimit të gjeneratës së 59-të të policisë ka u ka uruar mirëseardhje...
  Lajme18 Prill 2024
  Në mungesë kuorumi ka dështuar të bëhet konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për subvencionimin e teksteve shkollore dhe mjeteve shkollore për vitin...
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në ceremoninë e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës, foli për ndalimin...
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e konsideron si hakmarrje të Serbisë ndalimin e udhëtarëve të mërkurën në pikëkalimet kufitare në Serbi. Kjo,...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar Betejën dhe masakrat e Marecit në përvjetorin e saj. Haradinaj...
  Kronika18 Prill 2024
  72 aksidente kanë ndodhur në 24 orët e fundit në vendin tonë. 21 prej tyre kanë qenë me të lënduar dhe 51...
  Lajme18 Prill 2024
  Oda Ekonomike e Kosovës ka reaguar pas ndalimit të djeshëm të qytetarëve të Kosovës nga ana e autoritetet serbe në kufirin mes...
  Lajme18 Prill 2024
  Është mbajtur ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në fjalimin e tij...
  Lajme18 Prill 2024
  Një person i dyshuar është arrestuar në lidhje me rastin e vdekjes së 23-vjeçares nga Ukraina, Olena Kozii. Ai është ndaluar për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.