×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Qeveria gjermane: E papranueshme protesta me 20,000 njerëz në Berlin

  FrontOnline
  03 Gusht 2020

  Qeveria gjermane i ka akuzuar për shfrytëzim të papranueshëm të së drejtës për protestë dhjetëra mijëra njerëz që u tubuan gjatë fundjavës për t’i kundërshtuar masat kufizuese.

  Rreth 20,000 persona morën pjesë në të ashtuquajturën “ditë e lirisë” të shtunën. Shumica prej tyre nuk patën maska dhe nuk e respektuan distancën fizike mes njëri-tjetrit, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

  Turma u dëgjua duke brohoritur “Ne jemi vala e dytë” përderisa marshonte pranë Portës së Brandenburgut, duke bërë thirrje për rezistencë dhe duke e cilësuar pandeminë si teorinë më të madhe konspirative.

  Të hënën, zëdhënësja e kancelares Angela Merkel, Ulrike Demmer, tha se protestuesit që nuk përdorën maska dhe që nuk e respektuan distancën sociale e kanë shfrytëzuar të drejtën e tyre për të protestuar dhe nuk justifikohen në asnjë mënyrë.

  Ndonëse e drejta për të protestuar është e rëndësishme, pamjet e kësaj fundjave ishin të papranueshme, tha zëdhënësja Demmer, e cituar nga një agjenci franceze e lajmeve.

  Policia gjermane tha se 45 pjesëtarë të saj janë lënduar gjatë këtyre protestave.

  Numri i rasteve të koronavirusit në Gjermani ka shënuar rritje në javët e fundit.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Gjithnjë e më shumë të rinj po përfshihen në luftën e bandave që është ndezur në Suedi muajt e fundit, tha të...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Nju Jork ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas përmbytjeve që prekën vendin. Shumë prej sistemeve të metrosë, rrugëve dhe autostradave të qytetit...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy njoftoi në fjalimin e tij të përnatshëm, të enjten, se Ukraina është anëtare e bordit të guvernatorëve...
  Të tjera
  Lajme30 Shtator 2023
  Ambasadori gjerman në Kosovë Jern Rode tha se qëndrimi i Gjermanisë për sovranitetin e shtetit të Kosovës nuk ka ndryshuar dhe shtoi...
  Lajme30 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të enjten deklaroi se KFOR-i duhet të marrë në kontroll veriun e Kosovës. Por, i menjëhershëm ka...
  Lajme30 Shtator 2023
  Kryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovës, Imer Zeqiri, ka ftuar institucionet që të angazhohen që të paguhen shtesat e rrezikshmërisë për...
  Lajme30 Shtator 2023
  Dy ish-zyrtarët policorë, Lutfi Menxhiqi dhe Lavdim Osmani, të premten, në seancën e rigjykimit janë deklaruar të pafajshëm lidhur me akuzat për...
  Lajme30 Shtator 2023
  10:00Lëvizja VETËVENDOSJE! mban mbledhjen LII të Këshillit të Përgjithshëm. (Salla e Modelariumit të Fakultetit të Arkitekturës, afër Ministrisë së Arsimit) 12:00Organizata “Germin”, mban...
  Lajme30 Shtator 2023
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas IHK-së,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.