×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Policia gjermane përgatitet të shtypë protestat në Berlin

  FrontOnline
  28 Gusht 2020

  Policia gjermane ka përgatitur mekanizmat për të shtypur protestat që mund të ndodhin këtë vikend në Berlin, pasi aktivistët kanë kundërshtuar masat anti-COVID-19, ndërsa kanë bërë thirrje në rrjetet sociale që tu bashkohen të tjerë nga Evropa.

  Më shumë se 3,000 policë do të jenë në rrugë dhe do të përdoret edhe uji në rast nevoje, ka thënë policia.

  “Kjo dëshirë e hapur për të përdorur dhunë kundër autoriteteve është një dimension i ri për ne”, ka thënë zyrtari i policisë së Berlinit, Marco Langner.

  Aktivistët janë shprehur të mllefosur pas vendimit të Berlinit për të ndaluar demonstratat e të shtunës për kundërshtimin e masave të qeverisë, pasi marshuesit në tubimin e fundit nuk vendosën maskat dhe nuk respektuan distancën, shkruan Reuters.

  Qyteti është përfshirë nga mijëra kërkesa për mbajtje të protestës këtë fundjavë.

  Aktivistët po ashtu e dërguan në gjykatë të premten, prej nga e cila doli përgjigja se ndalimi i protestave ishte antikushtetues, transmeton KOHA.

  Aktivistët pritet të shkojnë në tubime në Berlin nga vendet të cilat së fundi janë vënë në listën e vendeve me rrezik të lartë për koronavirus të Gjermanisë, si Spanja, Franca dhe Belgjika duke e rritur rrezikun e shpërthimit të virusit, ka thënë policia.

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy njoftoi në fjalimin e tij të përnatshëm, të enjten, se Ukraina është anëtare e bordit të guvernatorëve...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është shprehur i bindur se Polonia dhe Sllovakia do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.. Polonia...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...
  Të tjera
  Lajme29 Shtator 2023
  Këngëtari shqiptar,Hajro Ceka është shfaqur i lumtur krah Ivica Daçiqit. Shqiptari nga Mali i Zi ka publikuar një foto me Daçiqin pas...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është shprehur i bindur se Polonia dhe Sllovakia do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.. Polonia...
  Lajme29 Shtator 2023
  Sot Policia e Kosovës ka bastisur vilën e Milan Radojçiqit në Liqenin e Ujmanit. Ministri  i Punëve të Brendshme, tha se edhe nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Serbisë të tërheqë forcat nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ish-kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili në vazhdimësi komenton zhvillimet politikë në vend dhe rajon, ka thënë se duke parë kërkesën...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.