×
 • Lajme
 • Lajme

  “Liqeni Trump”, eurodeputetja gjermane: Mos është shaka e 1 Prillit?

  FrontOnline
  25 Shtator 2020

  Liqeni i Ujmanit mund të quhet “Liqeni Trump”. I dërguari special i presidentit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, thotë se palët janë dakord, por zyrtarë të Bashkimit Europian nuk e mbështesin këtë ide.

  Viola von Cramon, deputete e Parlamentit Evropian dhe raportuese për Kosovën, e cilëson si të pakuptimtë një ide të tillë dhe ngre dyshime se Kosova po përdoret për fushatën e Donald Trump që po kërkon një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë.

  “Është gjë sot 1 Prilli? Si mundet që dikush të japë diçka të tillë në shenjë mirënjohje për marrëveshjen? Thjesht pjesë e fushatës së Trump”, shkruan eurodeputetja gjermane.

  I dërguari special i Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell thotë se emërtimi i liqenit ka qenë një çështje serioze e diskutimeve mes dy vendeve.

  “Si të quhet liqeni që gjendet në Kosovë dhe Serbi ka qenë një pikë serioze diskutimi në dialog, ndërsa Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën të bëhet një studim i fizibilitetit që të krijohen vende të reja pune në regjion. Andaj të dyja palët vendosën që ta quajnë: Liqeni Trump”, shkruan Grenell.

  Kurse Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka “përgënjeshtruar” Grenell duke zbuluar se në fakt nuk ka qenë një dakordësi mes Kosovës dhe Serbisë por një propozimi i tij.

  “Kam mirëpritur propozimin e ambasadorit Grenell që Liqeni i Ujmanit të quhet Liqeni i Presidentit Trump, në shenjë nderimi për rolin e tij të jashtëzakonshëm për arritjen e marrëveshjes historike për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë, si hap i madh drejt marrëveshjes përfundimtare politike, e cila duhet të rezultojë me njohje reciproke”, shprehet Hoti.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Kronika30 Shtator 2023
  Personi që u plagos dje në lagjen “Dardania”, në Prishtinë është jashtë rrezikut për jetë, sipas informacioneve të fundit. Policia njofton se...
  Kronika30 Shtator 2023
  Është kanosur përmes rrjeteve sociale dje një pjestarë i Policisë së Kosovës në Mitrovicën e veriut. Lidhur me rastin është njoftuar prokurori....
  Kronika30 Shtator 2023
  Një person ka humbur jetën ditën e premte në fshatin Jabllanicë e Madhe në Pejë. Policia njofton se viktima mashkull ka humbur...
  Të tjera
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Gjithnjë e më shumë të rinj po përfshihen në luftën e bandave që është ndezur në Suedi muajt e fundit, tha të...
  Sport30 Shtator 2023
  Roma e ka nisur në mënyrë të shëmtuar sezonin e ri në Serie A dhe pas gjashtë ndeshjeve të para për Giallorosët...
  Lajme30 Shtator 2023
  Franca emëroi diplomatin Rene Troccaz si të dërguar të posaçëm për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Në një njoftim të ministrisë së Jashtme...
  Sport30 Shtator 2023
  Superliga e Kosovës në futboll do të vazhdojë këtë fundjavë me xhiron e tetë. Kjo xhiro do të sjellë dy super derbi,...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Nju Jork ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas përmbytjeve që prekën vendin. Shumë prej sistemeve të metrosë, rrugëve dhe autostradave të qytetit...
  Lajme30 Shtator 2023
  Raportuesi përgjegjës për Ballkanin Perëndimor i partisë FDP në Bundestagun gjerman, Thomas Hacker, për deklarimit të Milan Radoiçiq se ka marrë pjesë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.