Bota/Rajoni

Shqipëri: Katër të vdekur dhe 83 raste të reja me koronavirus për 24 orë

Shqipëri: Katër të vdekur dhe 83 raste të reja me koronavirus për 24 orë
11:43 | 12 Korrik 2020

Situata e Covid-19 në Shqipëri po vijon të jetë serioze vetëm gjatë 24 orëve të fundit katër persona kanë humbur jetën teksa rezultojnë edhe 83 raste të reja me koronavirus.

Dy prej viktimave ishin 57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një pacient 75 vjeçar nga Durrësi dhe një paciente 81 vjeçare nga Tirana.Situata në spitalin infektiv vijon të paraqitet e rënduar, në 24 orët e fundit ka shtim të pacientëve edhe të moshave të reja.

Aktualisht janë të shtruar 72 pacientë në spital, 8 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 4 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rënde.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 83 raste pozitive.Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 38 raste në Tiranë, 12 në Berat, 6 në Durrës, nga 4 raste në Shkodër, Elbasan, Vlorë, 3 raste në Krujë dhe Kukës, 2 raste në Urën Vajgurore dhe Përmet, nga 1 rast në Lezhë, Mirditë, Gjirokastër, Bulqizë, Himarë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 65 qytetarë, duke e çuar në 1946 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.Në Shqipëri aktualisht janë edhe 1415 raste aktive me Covid-19.Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon edhe një herë për më shumë kujdes, edhe gjatë pushimeve dhe sezonit turistik./tvklan/

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera