×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA-të shkatërrojnë katër kampe të ISIS-it në Irak, nëntë anëtarë të vdekur

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Katër kampe të ISIS-it janë shkatërruar në Irak nga një sëri sulmesh ajrore të lëshuara nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA-të, duke lënë të vrarë nëntë xhihadistë të arratisur.

  Avionët që i përkisnin koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara vranë përmes sulmeve një bandë terroristësh të fshehur në një pjesë rurale të Irakut, sipas ushtrisë amerikane, shkruajnë mediet e huaja.

  Pesë terroristë vdiqën në kohën kur u shkatërruan tri kampe në Wadi al-Shai të premten, derisa sulmi i dytë la pa jetë katër anëtarë të tjerë të organizatës terroriste në një shpellë, bënë të ditur zyrtarët amerikanë.

  ISIS humbi pjesën e fundit të territorit në mars të vitit të kaluar, por disa nga anëtarët e grupit ende fshehur në shkretëtirat dhe malet e Irakut dhe Sirisë.

  Terroristët janë duke u fshehur në shkretëtirë sepse qytetarët irakenë nuk pranojnë t’i strehojnë në vendet e çliruara së fundmi nga kontrolli i ISIS, bënë me dije tutje ushtria amerikane.

  Sulmet ajrore të koalicionit “ndihmojnë në shkatërrimin e objektivave të ISIS në terrene të vështira për t’u arritur me automjete standarde” tha zëdhënësi i trupave amerikane, Myles B. Caggins, për sulmin Wadi al-Shai.

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit bëri të ditur se ambasadori i saj dhe stafi tjetër i ambasadës janë kthyer në Teheran, një...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, dha dorëheqje nga kjo pozitë, për t’u bërë shefe e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian në...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në ngjarjen e organizuar nga ambasada turke në shtetin tonë, me rastin e “Ditës së...
  Sport15 Korrik 2024
  Finalja e Copa America mes Argjentinës dhe Kolumbisë u ndërpre për më shumë se një orë pasi skenat kaotike dhe të rrezikshme...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Republikën e Kosovës, Jeffrey Hovenier, tha se përkushtimi i SHBA-së ndaj popullit të Kosovës është i...
  Lajme15 Korrik 2024
  Salla e Kuvendit të Kosovës është në rinovim e sipër ndërsa Shefi i Kabinitetit të Glauk Konjufcës, Ilir Kërçeli njoftoi se tashmë...
  Lajme15 Korrik 2024
  Gjykata Speciale ka njoftuar se në rastin gjyqësor Januzi dhe të tjerët, është marrë vendim për kalimin e dosjes së çështjes dhe...
  Sport15 Korrik 2024
  Lamine Yamal nuk do ta harrojë kurrë eksperiencën e jashtëzakonshme që e pati në Euro 2024. Super-talenti i Barcelonës ishte sensacion në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.