×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pacientët me Covid-19 që marrin vitaminë D kanë më pak gjasa të vdesin nga virusi

  FrontOnline
  26 Shtator 2020

  Sipas një studimi të ri, njerëzit që marrin sasi të mjaftueshme të vitaminës D janë 52 për qind më pak të rrezikuar nga vdekja prej sëmundjes Covid-19 në krahasim me njerëzit që kanë mungesë të kësaj vitamine.

  Vitamina D luan rol jetik në sistemin imunitar dhe mund ta luftojë inflamacionin. Kjo cilësi e bën vitaminën D element kyç në luftën kundër koronavirusit, shkruan Daily Mail.

  Dr. Michael Holick nga Universiteti i Bostonit zbuloi në hulumtimin e tij të kaluar se njerëzit që kanë sasi të mjaftueshme të vitaminës D kanë 54 për qind më pak gjasa të infektohen me koronavirus.

  Për shkak se mungesa e vitaminës D është e zakonshme te njerëzit me sëmundje tjera që e rrisin rrezikun nga koronavirusi, është e pamundur të thuhet se sa jetë njerëzish saktësisht do të mund të shpëtoheshin nëse të gjithë përdorin vitaminë D.

  Megjithatë, dihet se rreth 42 për qind e popullsisë së Shteteve të Bashkuara ka mungesë të kësaj vitamine. Nëse kjo përqindje ka vlejtur edhe për rreth 203,000 amerikanët që kanë vdekur nga Covid-19, atëherë 85,000 persona ka mundësi që do t’ia dilnin mbanë më mirë, nëse do të kishin sasi të mirë të vitaminës D.

  “Ky studim dëshmon drejtpërdrejt se prania e mjaftueshme e vitaminës D mund t’i zvogëlojë ndërlikimet, përfshirë stuhinë e citokinës dhe përfundimisht vdekjen nga Covid-19”, tha Dr. Holick.

  Drita e diellit është burimi kryesor i vitaminës D. Kur i ekspozohemi rrezatimit ultravjollcë të diellit, ai reagon me kolesterolin në lëkurën tonë, duke e nxitur prodhimin e vitaminës D.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla po merr pjesë në rivarrimin e Liridona Ademajt, 30-vjeçares e cila u vra mizorisht të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sot, nga fshati Cermjan është zhvarrosur trupi i Liridona Ademajt. Me kërkesë të familjarëve, rivarrimi është duke u bërë në Rracaj të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Vëllai i i Liridona Ademaj ka folur për detajet e vrasjes së motrës së tij nga bashkëshorti Naim Murseli. Fillimisht u mendua...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sindikata e Pavarur e Minatorëve të Trepçës përmes një postimi në Facebook ka thënë se menaxhmenti i Trepçës i ka rreth 80...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Midis pjesës së parë dhe të dytë të ndeshjes midis Lille dhe Metz, qindra lodra pelushi u hodhën në fushë për një...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Familjarët e Liridona Ademaj, kanë hapur të pame në fshatin Rracaj ku pritet të rivarroset, 30-vjeçarja e vrarë javën e kaluar në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.